23. Spotkanie Rodzin Muzykujących – Gnieżdżewo 2017

W Gnieżdżewie – stolicy kaszubskiego „bremzowania” – 10 grudnia 2017 roku w godz.15,00 –20,00 w tutejszym Wiejskim Klubie Kultury (sala OSP) odbyło się XXIII Spotkanie Rodzin Muzykujących. W ramach imprezy odbyła się promocja książki Józefa Ceynowy „Marcin i jego czasy”.

Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Gospodarzem: WKK, OSP i KGW Gnieżdżewo.

Otwarcia imprezy dokonał dr Jan P. Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Spotkanie prowadził Brunon Ceszke – gł. instruktor ds. kultury OKSiT w Gminie Puck.

Celem imprezy było: integracja środowiska oraz popularyzowanie pięknych tradycji rodzinnego muzykowania na forum publicznym.

Występy odbywały się przy zapełnionej sali. Wśród gości obecny byli m.in. dr Kazimierz Plocke – poseł RP, Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck a także prof. Józef Ceynowa – syn pisarza promowanej książki. Rodziny w swoim repertuarze prezentowały m.in. utwory biesiadne, bożonarodzeniowe, patriotyczne czy kaszubskie. Po raz kolejny można było usłyszeć również… ludowe piosenki rosyjskie. Uczestnikiem spotkania był bowiem duet rodzinny z Kaliningradu.

W tym roku zanotowano rekord ! Na wspólne spotkanie zjechało czternaście rodzin muzykujących (w tym dziewięć z gminy Puck). Ze Strzelna wystąpili: Potrykusowie, Jekowie, Chyłowie i Stromscy. Z Mieroszyna przyjechali Szychowie, z Leśniewa Tarnowscy, z Darzlubia Glowienkowie, ze Sławutowa Adasowie. Gospodarzy reprezentowała rodzina Józefa Roszmana, który wystąpił z córką Wiesławą, zięciem Krzysztofem i wnuczką Helenką Selin. Na spotkaniu tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli rodziny Klasa i Sierakowic, Szczypiorskich z Pszczółek. Po raz pierwszy wystąpiła rodziny Szutenberg ze Staniszewa i małżeństwo Lubotzkich z Pruszcza Gdańskiego. Podobnie jak w zeszłym roku, imprezę ubarwił rosyjski duet rodzinny Makarow z Kaliningradu.

Warto dodać, iż tradycja spotkań rodzin muzykujących zrodziła się w 1995 roku w Strzelnie. Do dziś na wsi pomorskiej kontynuowana jest tylko w gminie Puck.

W ramach podziękowania za występ OKSiT w Gminie Puck uhonorował zespoły zespoły kwiatami, dyplomami pamiątkowymi w ramce, książkami „Marcin i jego czasy” oraz sprzętem AGD (blender). Rodziny otrzymały również symboliczne nagrody od posła K.Plocke. Na zakończenie – zgodnie z tradycją spotkań – wszystkie rodziny (łącznie z widownią) na stojąco, odśpiewały wspólnie „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina…”. Nie zabrakło także chóralnego „sto lat” dla Józefa Roszmana, który tego dnia obchodził swą kolejną rocznicę urodzin.

Po występach, artyści spotkali się wraz gośćmi na poczęstunku ufundowanym przez OKSiT w Gminie Puck a przygotowanym przez gościnne panie z miejscowego KGW. Gości obsługiwała młodzież strażacka z Gnieżdżewa.

Brunon Ceszke

Więcej zdjęć na www.kaszuby24.pl

Wprowadził:

Skip to content