Dożynki 2008

 Film z Dożynek 2008 

Dnia 31 sierpnia 2008 roku od godz. 15,00 na placu przy Zespole Szkół Ponadgimnnazjalnych w Rzucewie odbyły się Gminne Dożynki z udziałem 22 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi:

1. Błądzikowo            2. Brudzewo                  3. Celbowo                   4. Darzlubie

5. Domatowo             6. Gnieżdżewo               7. Leśniewo                  8. Łebcz

9. Mechowo            10. Mieroszyno               11. Mrzezino                12. Osłonino

13. Połchowo           14. Połczyno                  15. Rekowo Górne        16. Sławutowo

17. Smolno               18. Strzelno                    19. Swarzewo               20. Werblinia

21. Żelistrzewo        22. Rzucewo

Dożynki były okazją, aby wręczyć honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa” wyróżniającym się rolnikom. V-ce Minister Rolnictwa K.Plocke odznaczył następujące osoby: Franciszek Cieślak (Żelistrzewo), Korneliusz Żukowski (Celbowo), Ryszard Ciskowski ((Władysławowo), Piotr Kłosin (Rumia), Paweł Gulczyński, Ilona Gulczyńska (oboje Gdynia), Józef Jarmulewski (Darzlubie), Franciszek Potrykus (Zdrada), Brunon Klawikowski (Mrzezino), Witold Warnke (Łebcz), Jan Lessnau (Połczyno), Ireneusz Labuda (Mieroszyno), Alfons Byczk (Brudzewo), Julian Dettlaff (Strzelno), Erwin Żaczek (Werblinia), Leon Skwiercz (Starzyno), Stanisław Zakoński (Puck). Wyróżnieni rolnicy otrzymali również z rąk Wójta Gminy Puck Medale Antoniego Abrahama.

Medale Abrahama otrzymali również z rąk Wójta Gminy Puck Kazimierz Plocke i Mieczysław Struk.

W części artystycznej wystąpiły kaszubskie zespoły „C.Z.A.D.” z Luzina oraz  „Bursztynki” z Mieroszyna.

Tradycyjnie podczas dożynek ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w ramach Konkursu „Piękna Wieś”. Laureatami zostali: kategoria „Piękna Wieś” – Mechowo, kategoria „Zagroda Rolnicza” – Danuta i Edward Lieske z Mieroszyna, „Zagroda Nierolnicza” – Zofia i Marek Sikora z Rekowa Górnego.

Komisja dożynkowa: Danuta Dettlaff, Jerzy Tkaczyk i Stanisław Zakoński w konkursie na najlepszy wieniec dożynkowy wyróżniła następujące sołectwa: Połczyno

(I nagroda), Domatowa (II nagroda), Rekowo Górne (III nagroda), Sławutowo (IV miejsce), Swarzewo (V miejsce), Mechowo (VI miejsce), Darzlubie i Mieroszyno (VII-VIII miejsce).

Nagrody odpowiednio: 300 zł, 200 zł i 100 zł. Pozostałe sołectwa za wieniec otrzymały 50 zł.

Zainteresowaniem publiczności cieszyły się konkursy dożynkowe.

W rzucie celnościowym widłami do słomy wygrał Ryszard Brzozowski (Połczyno), przed Dariuszem Dettlaff (Werblinia) i Wojciechem Kużel (Leśniewo).

W naśladownictwie zwierząt domowych wygrała Agnieszka Drzeżdżon (Gnieżdżewo) przed Ewą Lademann (Leśniewo) i Patrykiem Brzozowskim  (Połczyno).

Najszybszy w biegu z workiem zboża okazał się Daniel Groenwald (Połczyno) wyprzedzając Dariusza Dettlaff (Werblinia) i Sławomira Selke (Mieroszyno).

Klasyfikacja zespołowa turnieju dożynkowego:

I   miejsce:   Połczyno          30 pkt                           II  miejsce: Werblinia               19 pkt

III miejsce:  Leśniewo          18 pkt                           IV miejsce: Mieroszyno          15 pkt

V miejsce:   Gnieżdżewo     13 pkt                           VI miejsce: Rekowo Górne      11 pkt

VII miejsce: Darzlubie         11 pkt

„Gwiazdą Wieczoru” był zespół „Pectus” – laureat  „Bursztynowego Słowika” – Nagrody Publiczności Festiwalu Piosenki w Sopocie. Artyści z Rzeszowa otrzymali na tę cześć kosz kwiatów od Wójta Gminy Puck.

W godzinach wieczornych odbyła się tradycyjna zabawa dożynkowa. Do tańca przygrywał duet muzyczny: Janusz Dubienecki i Ryszard Bizewski.

Dożynkom towarzyszyły stoiska: twórców ludowych (hafciarki kaszubskie: Elżbieta Mirończuk i Stefania Jeszke, malarki: Bożena Witkowska i Maria Szczygielska oraz rzeźbiarz Marek Hincke).

Stoiska prezentacyjne wystawiły: Radio „Kaszebe”, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Pucku oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Wejherowie.

Ponadto można było skorzystać m.in. z „Wesołego Miasteczka”, kuchni regionalnej i loterii fantowej Koła Gospodyń Wiejskich w Rzucewie, swojskich wyrobów spożywczych Anny Potrykus z Połczyna, ciasta… słowackiego. Była grochówka i bigos „dla wszystkich”, przygotowanych przez Jednostkę Wojskową w Rzucewie. Ta ostatnia zaprezentowała również… sprzęt bojowy.

Sponsorami imprezy byli:

1.  Bank Millenium                                              2.  Bank Spółdzielczy Krokowa

3.  Składnica KRAAL Puck                                 4.  POLFARM  Rzucewo

5.  Firma DAGOMA Puck                                   6.  Firma SHAAP-POL  Połczyno

7.  Towarzystwo Rolnicze „Rekowo”                  8.  Firma Rybna „Laguna” Łebcz

9.  Firma Rybna „Helon”  Leśniewo                    10. Hodowla Ziemniaka Celbowo

11. Usługi Transportowe „Renusz” Łebcz           12. „ZAMEK” Rzucewo

13. sklep spożywczy Korthals Rzucewo              14. Firma DLS Puck

15. Przedsiębiorstwo Warzyw i Owoców Treppa  16. Jednostka Wojskowa Rzucewo

17. Rzeźnia Ubojnia Jarmulewski Darzlubie        18. Kwiaciarnia Zieliński Żelistrzewo

19. Hurtownia Warzyw i Owoców „LOBO” Gdynia

  • Aktualnośći w miesiącu

  • OKSiT Aktualności