Dożynki Gminy Puck Żelistrzewo’2010

 

 

Dnia 29 sierpnia 2010 roku od godz. 14,00  w Żelistrzewie odbyły się Kaszubskie Dożynki Gminy Puck z udziałem 20 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi:

1. Błądzikowo            2. Brudzewo                  3. Celbowo                   4. Darzlubie

5. Domatowo             6. Gnieżdżewo               7. Leśniewo                  8. Łebcz

9. Mechowo             10. Mieroszyno               11. Mrzezino                12. Połchowo

13. Połczyno            14. Rekowo Górne        15. Sławutowo                16. Smolno

17. Strzelno              18. Swarzewo               19. Domatówko               20. Żelistrzewo

Dożynki były okazją, aby wręczyć honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” wyróżniającym się rolnikom. V-ce Minister Rolnictwa K.Plocke odznaczył następujące osoby: Andrzej Arendt (Połczyno), Benedykt Bemke (Żelistrzewo), Jarosław Grubba (Mrzezino), Gerard Hewelt (Mrzezino), Jozef Paszke (Żelistrzewo), Piotr Junga (Mrzezino), Adam Kohs (Gnieżdżewo), Antoni Kollek (Swarzewo), Kazimierz Kunc (Władysławowo), Jan Kużel (Leśniewo), Mieczysław Labudda (Kaczyniec), Franciszek Radtke (Żelistrzewo), Jozef Styn (Żelistrzewo), Marek Tarnowski (Werblinia), Jerzy Tkaczyk (Starzyno), Alfons Zelewski (Darzlubie), Maria Zelewska (Darzlubie), Andrzej Zielke (Radoszewo) i Władysław Żaczek (Strzelno).

Statuetkę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Korneliusz Żukowski (dyrektor Pomorsko-Mazowieckiej Hodowli Ziemniaka Oddział w Celbowie), Jozef jarmulewski (właściciel masarni w Darzlubiu), Zenon Bistram (Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej), Anna Pomieczyńska (Przewodnicząca Wojew. Rady KGW), Regina Kwidzińska (Przewodnicząca Gminnej Rady KGW), Jan P. Dettlaff (Dyrektor OKSiT w Gminie Puck), Wytwórnia Pasz „Schaap-Pol” w Połczynie i Polfarm z Chwaszczyna.

Wójt Gminy Puck wręczył nagrody w konkursie „Piękna Wieś 2010”

Kategoria „Wieś”

I miejsce:    sołectwo Swarzewo

II miejsce:   sołectwo Żelistrzewo

III miejsce:  sołectwo Sławutowo

Kategoria Zagroda Rolnicza

I miejsce:   Rafał Lessnau                           Swarzewo

II miejsce:  Grażyna i Jan Rinc                   Łebcz

III miejsce: Marzena i Grzegorz Kohnke   Łebcz

Kategoria Zagroda Nierolnicza

I miejsce:    Jadwiga i Hildegarda Junga          Mrzezino

II miejsce:   Joanna Wolańska                          Rekowo Górne

III miejsce: Teresa i Dariusz Pszczółkowscy   Mrzezino

Tradycyjnie rozegrano Dożynkowy Turniej Wsi.

Jury stanowili: Jan P. Dettlaff (dyrektor OKSiT), Agnieszka Ciskowska (Urząd Gminy)

Jan Głowienka (rolnik z Darzlubia)

Wyniki:

Wieniec dożynkowy:

I miejsce:   Żelistrzewo

II miejsce:  Mieroszyno

III miejsce: Połczyno

Klepanie kosy:

I miejsce:   Edward Lieske                    (Mieroszyno)

II miejsce:  Kazimierz Bużan               (Połchowo)

III miejsce: Roman Blaszke                  (Domatówko)

Układanie bukietu:

I miejsce:   Maria Kepke                       (Mieroszyno)

II miejsce:  Katarzyna Fedde                 (Połchowo)

III miejsce: Monika Mach-Hildebrandt (Żelistrzewo)

„Rzut stolemowy” (kamień 16,6 kg)

I miejsce:   Józef Białk                           (Gnieżdżewo)

II miejsce:  Dariusz Potracki                  (Połczyno)

III miejsce: Krystian Frybezowski        (Domatówko)

Klasyfikacja zespołowa:

I miejsce:    Mieroszyno                         23 pkt

II miejsce:   Żelistrzewo                         17 pkt

III miejsce:  Połczyno                             15 pkt

IV miejsce:  Połchowo                            15 pkt

V miejsce:   Gnieżdżewo                         14 pkt

VI miejsce:  Domatówko                         12 pkt

VII miejsce: Rekowo Górne                    11 pkt

VIII miejsce: Celbowo                              9 pkt

Trójka najlepszych uczestników konkursów otrzymała nagrody rzeczowe. Za wieńce przyznano: 300 zł I miejsce, 200 zł II miejsce, 100 zł III miejsce, po 50 zł dla pozostałych.

Osiem najlepszych sołectw w turnieju dożynkowym otrzymało pamiątkowe puchary.

Oprócz zmagań turniejowych, dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz drwalski Jacka Groenwalda – rolnika z Połczyna, jednego z czołowych drwali w Polsce.

Kaszubski charakter imprezy podkreślił występ finalistki Idola Kaszubskiego –

Martyny Mazur z Łęczyc.

„Gwiazdą Wieczoru” był zespół „Havana Party’2010. Impacto  z repertuarem gorących rytmów kubańskich. Dożynki zakończyły się o godz. 21,30.

Dożynkom towarzyszyły m.in. stoiska: twórców ludowych, „Wesołe Miasteczko”, swojskie wyroby spożywcze Anny Potrykus, kuchnia regionalna: stoiska wystawiły Koła Gospodyń Wiejskich z Rekowa Górnego, Rzucewa, Celbowa i Żelistrzewo. Te ostatnie miały m.in. tradycyjna grochówkę…

Swoje stoiska prezentacyjne miały: Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Pucku, Pomorska Izba Rolnicza, BGŻ filia we Władysławowie, Radio „Kaszebe” i Biuro Handlu Opałem Anny Wojtala w Pucku.

Sponsorzy imprezy:

1.  Bank Spółdzielczy Krokowa

2.  BGŻ S.A. filia we Władysławowie

3. Firma TENT Marcin Turczyński  i Przemysław Maszota z Pucka

4. Biuro Handlu Opałem Anna Wojtala Puck

5.  Firma Rybna „Laguna” Łebcz

6.  Firma Rybna „Helon”  Leśniewo

7. Rzeźnia Ubojnia Jarmulewski Darzlubie

8. Przetwórstwo Rybne Jantar LTD Zdrada

9. Przetwórnia Warzyw „Lemonka” Leszek Treppa Strzelno

10. Rzeźnia-Masarnia Brygida i Jan Holender Władysławowo

11. Gospodarstwo Rolne Maria i Józef Mudlaffowie ze Sławutówka

12. Sklep Rodziny „Stemar” z Żelistrzewa

13. Hurtownia Artykułów Budowlanych „Piekielscy” Leśniewo

14. Przedsiębiorstwo Budowlane „Glembud” z Łebcza

 

 

 

  • Aktualnośći w miesiącu

  • OKSiT Aktualności