Dzień Gęsi w Strzelnie

GALERIA

W Strzelnie – gęsia biesiada

„Gęsina na św. Marcina” wraca na kaszubskie stoły. Tę piękną tradycję u początku tego wieku podjął Józef Roszman – ówczesny kierownik Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie oraz panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.  Dzięki nim, tutejsza placówka co roku ściąga liczne grono miłośników gęsiej biesiady. Uczestnicy imprezy zwykle zajmują miejsca przy długich stołach aby nasycić zarówno swoje ciało jak i ducha.            Gęś była „bohaterką” imprezy.  Występy, konkursy i poczęstunek miały  „gęsi” charakter.  Gości przy stołach obsługiwały  oczywiście kobiety w pięknie wyhaftowanych fartuszkach.

Spotkanie tym razem prowadziła córka  znanego gawędziarza ludowego, oraz miłośnika kuchni kaszubskiej Wiesława Roszman-Selin. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Sala wypełniona była po brzegi. Dla niektórych, niestety zabrakło miejsc…

Na widowni wśród zaproszonych gości był m.in.Jarosław Białk – Starosta Pucki.

Artystycznie spotkanie ubarwił kaszubski zespół „Strzelinsczi Dzëce” pod wodzą Joanny Renusz i Gerarda Renusz. Chwile pełen wesołości i radosnych uniesień zaserwował zebranym kaszubski kabaret „Pùrtce”. Klimat wspólnej biesiady tworzył duet muzyczny „Ale Babki” (Teresa Mudlaff z Żelistrzewa i Jolanta Fiszer z Władysławowa).

„Gęsie” akcenty obecne były w konkursach i zabawach. Kto jest najlepiej obeznany w ciekawostkach o gęsiach, kto najszybciej ułoży gęsie puzzle czy chociażby: kto posłuży się „najsprawniejszym językiem” w wypowiadaniu trudnych zdań w języku polskim. Wszak jak powiedział Mikołaj Rej „Polacy nie gęsi, swój język mają”. Jak zwykle nie obyło się bez pokazu siekania kaszubskiej „òbònë” (okrasy), która  później stała się szczególnym przysmakiem na stole. (okrasy). Prowadząca opowiadała o tradycjach ludowych związanych z hodowlą gęsi. Podkreślała też walory zdrowotne gęsiny.

„Gęś” była obecna nie tylko na scenie ale i na stołach. Z bufetu można było nabyć takie produkty z gęsi jak: podroby, smalec, brukwiankę na gęsinie,,  czerninę czy wędzoną pierś z gęsi.

Po występach i zmaganiach konkursowych  odbyła się „gęsia” zabawa…

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie.

Brunon Ceszke

 

 

 

 

 

Wprowadził:

Skip to content