XIX FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã

Swarzewo’2018

Już po raz dziewiętnasty zabrzmiały „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”. Impreza tradycyjnie odbyła się na skwerze przy Domu Kaszubskim w Swarzewie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zgromadziła się liczna rzesza publiczności. Festiwal był okazją nie tylko do integracji kaszubskiego środowiska artystycznego ale i do promocji kultury muzycznej Kaszub, jako że na widowni nie zabrakło sporej grupy turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Wśród obecnych byli m.in. Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Gości tradycyjnie przywitał dr Jan Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Koncerty zespołów prowadziła… dwujęzycznie (język polski i kaszubski) Wiesława Roszman-Selin (OKSiT ). Na estradzie zaprezentowało się siedem zespołów: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, „Kaszubianki” z Władysławowa, „Kosakowianie” z Kosakowa, kapela „Plesta” Józefa Roszmana z Gnieżdżewa oraz gość specjalny imprezy chór „Harmonia” z Wejherowa. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in.utwory patriotyczne, religijne, nostalgicznie opiewające piękno i duszę swojej Małej Ojczyzny. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentowały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza u stóp której odbywają się corocznie koncerty.

Na stoiskach można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Elżbiety Mirończuk – hafciarki z Pucka, Stefanii Jeszke – hafciarki z Mieroszyna, Moniki Witkowskiej – malarki z Pucka, Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina, Marii Krause – malarki z Darzlubia oraz Henryka Lessnau – rogownika z Chałup.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Bursztynki” z Mieroszyna, działającego pod kierownictwem Macieja Kleisy. Nagrodę z rąk władców Gminy Puck odebrał Edward Lieske – współzałożyciel i długoletni opiekun zespołu.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa.

Brunon Ceszke