Komunikat z Dnia Ziemniaka w Celbowie

 

Dnia 29 września 2019 roku (niedziela) przy Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie odbył się tradycyjny „XII Dzień Ziemniaka”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Klub Kultury w Celbowie przy współpracy z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka Oddział w Celbowie.

Celem imprezy była integracja społeczności lokalnych wokół  tradycji świętowania płodów rolnych. Tym razem „bohaterem” spotkania był „ziemniak” – jako roślina będąca źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i stanowiąca dla nas wartość kulturową…

Impreza cieszyła się  dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W spotkaniu uczestniczyło szesnaście delegacji kół gospodyń wiejskich z terenu Ziemi Puckiej „Dzień Ziemniaka” zalicza się bowiem do cyklu tematycznych spotkań kulturalno-rekreacyjnych gospodyń wiejskich.

Wśród gości był m.in. Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Piotr Naubauer – z-ca Wójta Gminy Puck,  Adam Styn  – Przewodniczący Rady Gminy Puck i Regina Kwidzińska– Przewodnicząca Rady Gminnej KGW. Obecny był również Kazimierz Plocke – poseł RP.

Uczestników imprezy powitała Klaudia Kościelna – przewodnicząca KGW Celbowo.  Konferansjerem imprezy był Brunon Ceszke (OKSiT).

Imprezie towarzyszyła wystawa ziemniaków. Miejscowa firma  zaprezentowała   siedem   odmian tej rośliny (w tym: trzy jadalne i cztery skrobiowe). Na tle kaszubskich melodii zespołu „Bliza” oraz miejscowej młodej wokalistki Anny Gross, odbył się show ziemniaczany. Panie w strojach kaszubskich  rywalizowały w obieraniu ziemniaków,  tarkowaniu ziemniaków, „sadzeniu” i zbieraniu ziemniaków. Nie obyło się również bez konkursu wiedzy o ziemniaku. Dwanaście kół gospodyń wiejskich przygotowało na konkurs „potrawę z ziemniaka”.

Po raz pierwszy odbyła się profesjonalna prezentacja kuchni regionalnej. Ciekawostki kulinarne z zakresu ziemniaka przedstawił Krzysztof Szulborski – Prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich z Pomorskiej Akademii Kulinarnej. Uczestnicy festynu mieli później okazję zdegustowania dwóch regionalnych potraw ziemniaczanych: zupy ziemniaczanej z chmurką śmietanową oraz golce ziemniaczane z okrasą.

Na straży „ochrony ziemniaka” jako roślinki, również po raz pierwszy na imprezie pojawili się przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiewnictwa Oddział w Pucku. Pracownicy tej firmy służyli informacją o wszelkich sprawach związanych z produkcją roślinną, w tym ziemniaków.

Wydarzeniem imprezy było również podsumowanie „Wykopek, jak za dawnych lat…”. Odbyły się one kilka dni wcześniej na polach miejscowej firmy ziemniaczanej z udziałem szesnastu drużyn kół gospodyń wiejskich.

GALERIA 

Wyniki konkursów:

Najlepsza potrawa z ziemniaków:

  1. KGW Połchowo „Pierogi ziemniaczane”
  2. KGW Mieroszyno „Zapiekanka ziemniaczana”
  3. KGW Domatówko „Kartoflak”

Obieranie ziemniaków (na najdłuższą skórkę):

  1. KGW Mieroszyno          72 cm

KGW Połchowo             72 cm

  1. KGW Rekowo Górne     69 cm

Tarkowanie ziemniaków:

  1. KGW Leśniewo
  2. KGW Karlikowo
  3. KGW Werblinia

Tor przeszkód („sadzenie” i zbieranie ziemniaków):

  1. KGW Domatówko 32,15 sek
  2. KGW Werblinia 33,75 sek
  3. KGW Lisewo 34,62 sek

Konkurs wiedzy o ziemniaku wygrał Jan Trofimowicz – mieszkaniec Pucka.

„Wykopki jak za dawnych lat…”

  1. KGW Karlikowo 157 kg
  2. KGW Łebcz 135 kg
  3. KGFW Werblinia 134 kg
  4. KGW Mieroszyno 127 kg
  5. KGW Domatówko 126 kg

KGW Starzyński Dwór 126 kg

Najciekawszy strój wykopkowy:

  1. KGW Karlikowo
  2. KGW Gnieżdżewo
  3. KGW Osłonino

„Dzień Ziemniaka” to również okazja do kolejnego szukania    „stwora ziemniaczanego”. Szczęście uśmiechnęło się tym razem do trzech młodzieńców z Celbowa,  którzy tym samym zdobyli  tradycyjną nagrodę 300 kg ziemniaków – ufundowaną przez miejscowy zakład ziemniaka.  Uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z degustacji przygotowanych potraw przez  koła gospodyń oraz ze stoisk z potrawami z ziemniaka miejscowego KGW. Największym powodzeniem cieszyły się placki ziemniaczane.

Impreza zakończyła się występem zespołu „Latino Lovers” ze Śląska.

 

Brunon Ceszke

 

 

 

Wprowadził:

Skip to content