Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie ma już 10 lat

Rzucewo to malownicza wieś położona na wschodnim krańcu gminy Puck. Miejscowość ta zasłynęła z przeprowadzanych badań archeologicznych ujawniających ślady pobytu człowieka na tej ziemi już w epoce kamienia. Prehistoryczna osada, odkryta w 1894 roku stała się ważnym stanowiskiem badań nad epoką kamienia na Pomorzu, a termin „kultura rzucewska” wszedł do historii cywilizacji.

Dzięki staraniom Urzędu Gminy Puck i przy wsparciu funduszy europejskich udało się zrealizować projekt „Park Kulturowy. Osada Łowców Fok”. W czerwcu 2013 roku nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Warto też wspomnieć, iż do powstania całej inwestycji przyczyniła się w dużym stopniu archeolog, pani Danuta Król.  Od 1984 roku stała ona na czele badań archeologicznych prowadzonych w Rzucewie. Dzięki jej zaangażowaniu, naukowej pasji i determinacji dziś możemy zwiedzać chatę kaszubską ze stałą ekspozycją dotyczącą epoki kamienia oraz rekonstrukcje zabytków archeologicznych  usytuowanych w rzucewskim lesie – stanowiące owoc wieloletnich badań prowadzonych przez naukowców na tym terenie.

W tym roku od momentu utworzenia parku kulturowego mija 10 lat…

Obchody 10-lecia otwarcia Osady  zainaugurowała Konferencja Jubileuszowa „ Park Kulturowy w Rzucewie, ochrona i rozwój…” , która odbyła się 21 kwietnia 2023 roku w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie oraz w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie. Zgromadzonych powitał Wójt Gminy Puck – Pan Tadeusz Puszkarczuk oraz Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck – dr Jan Dettlaff.

Podczas konferencji zebrani mieli okazję wysłuchać prelekcji autorstwa:

– prof. dr hab. Zbigniewa Myczkowskiego,

– dr Grażyny Miotk- Szpiganowicz,

– prof. dr hab. Szymona Uścinowicza,

– dr hab. prof. UG Piotra Woźniaka,

– prof. dr hab. Jacka Kabacińskiego,

– mgr Artura Jedynaka,

– prof. dr hab. Adomasa Butrimasa,

– dr Tomasa Rimkusa,

– dr Danuty Dettlaff,

– mgr Danuty Król.

W wystąpieniach podejmowano temat związany z  rolą Cypla Rzucewskiego w badaniach południowego Bałtyku. Oczywiście nie zabrakło informacji związanych  z archeologią i z epoką kamienia. Podjęto również problematykę ochrony dziedzictwa archeologicznego w gminnych programach opieki nad zabytkami.  W prowadzonych dyskusjach można było usłyszeć, że rzucewski park kulturowy jest przykładem, jak w atrakcyjny i umiejętny sposób pokazywać szerszej publiczności walory dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Całości dopełniła publikacja: „Tu przeszłość spotyka się z przyszłością”,  zawierająca wystąpienia referentów, wydana z okazji 10- lecia parku kulturowego.

10-lecie rzucewskiego parku kulturowego stało się również doskonałą okazją do refleksji i podsumowań.

Z tej okazji w Chacie Kaszubskiej można zobaczyć wystawę :”Rzucewo w epoce kamienia” w nowej odsłonie jak i wystawę fotograficzną : „10. lecie działalności Parku Kulturowego w Rzucewie”.

Tekst :Wiesława Roszman-Selin

Fotografie: OKSiT Puck

Sesja Naukowa z okazji 10.Lecia Parku Kulturowego Osada Łowców Fok

Wprowadził:

Skip to content