„Topienie Węgorza” w Gnieżdżewie

Komunikat

z festynu folklorystycznego „Topienie Węgorza”

w Gnieżdżewie

FILM NA TV POLWYSEP

Puck, 2013-08-07

 

Komunikat

z festynu folklorystycznego „Topienie Węgorza”

w Gnieżdżewie

 

            Dnia 03  sierpnia 2013 roku o godz.16,00 w Gnieżdżewie odbył się festyn folklorystyczny „Topienie Węgorza”. Organizatorami imprezy byli: Sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Wiejski Klub Kultury w Gnieżdżewie oraz Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku.

            Pierwsza część festynu odbyła się nad stawem wiejskim.  Przy licznie zebranej publiczności, miejscowy zespół folklorystyczny przedstawił widowisko plenerowe „Topienie Węgorza” na podstawie legendy „Jak gnieżdżewsczi gburze sledze chowale” ukazanej w książce „Figle Gnieżdżewskich Gburów” według Jana Patoka – folklorysty ze Strzelna z okresu międzywojennego. Uczestników imprezy powitała Maria Szefka – sołtys wsi.Wśród gości obecni byli m.in.: Wojciech Dettlaff (Starosta pucki), Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck), Kazimierz Czernicki (Przewodniczący Rady Gminy Puck). Autorka scenariusza i reżyser widowiska Dorota Maschotta przedstawiła „wprowadzenie” do inscenizacji. Barwne i pełen humoru   widowisko przyjęto z wielkim aplauzem widowni.

            Po złapaniu  i osądzeniu węgorza na śmierć przez utopienie (za zjedzenie nabytych śledzi w stawie) przez wieś ruszył orszak mieszkańców na czele z… węgorzem osadzonym w beczce i orkiestrze dętej ze Strzelna, która nadawała ton emocjonalny uroczystości.

            Na łące jednego z rolników Gnieżdżewa (Adama Kołacza) przy ulicy Bocznej odbył się dalszy ciąg uroczystości. Przy fanfarach  dokonano oficjalnego „utopienia węgorza” w… basenie strażackim. W rezultacie sołtys Gnieżdżewa poprosiła uczestników do kręgu tanecznego, aby… wyrazić radość z ukarania drapieżnika. Tańczono przy dźwiękach orkiestry ze Strzelna. Konferansjerkę prowadzili małżeństwo ze Strzelna Bożena i Brunon Ceszke – gł. instruktor ds. kultury OKSiT w Gminie Puck. Ten ostatni przybliżył widzom, postać J. Patocka oraz charakterystykę gnieżdżewskich legend.

            W części artystycznej wystąpił zespół folklorystyczny „Bursztynki” z Mieroszyna, duet rodzinny Urszula i Marek Chyła ze Strzelna oraz kapela „Plesta” Józefa Roszmana. Dodatkowo na liściu zagrał Józef Ellwart – 81 letni mieszkaniec Strzelna.

W gronie licznych stoisk można znaleźć było m.in. stoliki twórców ludowych. Obecni byli: Monika Witkowska (malarka z Pucka), Bożena Kwiatkowska (malarka z Łebcza), Jan Drzeżdżon (rogownik ze Starzyna) i Mirosław Niemczyk (rzeźbiarz z Rzucewa).

Była okazja do skorzystania z „kuchni kaszubskiej” przygotowanej przez członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Nie obyło się bez „Wesołego Miasteczka”.

Tradycyjnie przeprowadzono konkursy, tym razem… o tematyce rybnej, nawiązując do prezentowanej legendy.

Małe dzieci wykonywały „rybki” z plasteliny. Wygrała Wiktoria Koss (Gnieżdżewo). Kobiety z KGW startowały w trzech konkurencjach. Śledziem najlepiej rzucała Grażyna Śliwińska (Werblinia) przed Urszulą Tomczak (Domatowo) i Lucyną Komorek (Smolno).

W „wędkowaniu rybek” najskuteczniej  radziły sobie Teresa Spyra (Mrzezino), Wioletta Kos (Łebcz) i Stefania Kamińska (Lisewo). Kobiety dały próbkę swoich możliwości również w filetowaniu śledzi. Najzręczniej operowały nożem Maria Kepke (Mieroszyno), Stefania Kamińska i Maria Grubba (Domatowo).  Wielkie emocje przysporzył konkurs łowienia węgorza. Chętnych było tak wielu, że przeprowadzono eliminacje w formie… wykonywania „pompek” (zginanie ramion). Pierwszego węgorza wyłowił Mariusz Koss a drugiego Michał Styn (obaj z Gnieżdżewa). Fundatorami nagród byli: Bank Kredit Agricole, Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Wiejski Klub Kultury w Gnieżdżewie.

Na zakończenie odbyła się zabawa ludowa na świeżym powietrzu przy muzyce zespołu „Manijôce”. Impreza zakończyła się … burzliwym akcentem. Przed północą: grzmoty, błyskawice i rzęsisty deszcz opróżniły całkowicie arenę „legendarnej” corocznej zabawy w Gnieżdżewie.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5910613489348247265]Puck, 2013-08-07 

 

Wprowadził:

Skip to content