Strzelno: Echo rodzinnego muzykowania…

Strzelno

Echo rodzinnego muzykowania…

 

Echo publicznego,  muzykowania rodzinnego w Gminie Puck rozbrzmiewa już przez ćwierć wieku. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w Strzelnie. To tutaj w grudniu 1995 roku po raz pierwszy dziewięć rodzin zaprezentowało na scenie swoją rodzinną pasję, po to, by nie zatrzymywać talentu i swojej pozytywnej energii w opłotkach swoich domostw czy sadów a dzielić się nią z innymi…

Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Dettlaff witając gości, podkreślił rolę muzyki w kształtowaniu wrażliwości i głębszego spojrzenia na życie. Podziękował również inicjatorowi spotkań Brunonowi Ceszke – za skuteczną inicjatywę, która znacząco wpisała się w pejzaż kulturowy Gminy Puck.

Takie spotkania w województwie pomorskim odbywają się prawdopodobnie już tylko u nas – powiedział B. Ceszke – prowadzący imprezę. W ogóle w ramach naszych spotkań na scenie przewinęło się 36 rodzin, plus dwie w dniu dzisiejszym – dodał.

Podczas koncertu jubileuszowego zaprezentowało się dziesięć zespołów rodzinnych: Adasowie ze Sławutowa, Brodalscy z Wejherowa, Chyłowie ze Strzelna, Klasowie z Sierakowic, Lubotzcy z Pruszcza Gdańskiego, Potrykusowie ze Strzelna, siostry z domu Okuń z Leśniewa, Tarnowscy z Leśniewa, Żychowie z Białorusi (obwód grodzieński) oraz Makarowowie z Rosji (Kaliningrad).

Rodziny w swoim repertuarze prezentowały m.in. utwory biesiadne, bożonarodzeniowe, kaszubskie… Jednakże z okazji 100.lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, każdy zespół przygotował również  jeden utwór o charakterze patriotycznym. Ze względu na obecność gości zagranicznych, publiczność miała okazję usłyszeć i zobaczyć ludowe instrumenty, piosenki i tańce z Białorusi i Rosji.  W ramach podziękowania za występ zespoły honorowano nagrodami rzeczowymi, albumem o Kaszubach, dyplomem pamiątkowym i kwiatami. Nagrody wręczali: Tadeusz Puszkarczuk -Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta, Adam Styn – Przewodniczący Rady Gminy Puck i Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck.

Na zakończenie – zgodnie z tradycją spotkań – wszystkie rodziny (łącznie z widownią)  odśpiewały wspólnie „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina..” Po występach, artyści spotkali się wraz z publicznością   na  jubileuszowym torcie. Ponadto – dla rodzin muzykujących – przygotowano integracyjny ciepły posiłek. Rozmowy i dzielenie się refleksjami trwały do godzin wieczornych. Goście – żegnając się – dodawali „dobrze, że są jeszcze takie spotkania…”

Organizator imprezy: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

 

Brunon Ceszke

GALERIA

 

Wprowadził:

Skip to content