40 – Lecie Klubu w Osłoninie


40-lecie Wiejskiego Klubu Kultury w Osłoninie

 

Wiejski Klub Kultury w Osłoninie obchodził 19 marca br.  40-lecie swego istnienia. Ze względu na ograniczone warunki lokalowe, uroczystość odbyła się w sali „U Filipa” w Osłoninie państwa Bożeny i Jacka Flegel. Gośćmi jubileuszu  byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Kazimierz Czernicki – Przewodniczący Rady Gminy Puck, Jan Dettlaff – Dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Brunon Ceszke – Główny Instruktor ds. Kultury OKSiT w Gminie Puck, Danuta Król –  archeolog  Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Krzysztof Garstkowiak – Sołtys Osłonina. Wśród obecnych nie zabrakło także: członków Rady Kultury, Rady Sołeckiej, Koła Gospodyń Wiejskich.

Gości powitała Zofia Stankiewicz – gospodarz klubu od 35 lat ! Gospodyni uroczystości przedstawiła w zarysie historię placówki. Powołana została do życia 17 marca 1973 roku. Działała w strukturach Gminnej Spółdzielni „SCh” w Pucku. Przez pięć pierwszych lat klubem zajmowały się panie: Renata Krisel, Krystyna Krzebietke i Stefania Karsznia. W latach 1990-92 nadrzędna placówką był Pucki Dom Kultury. A od roku 1992 gminne ośrodki. Obecnie placówka osłonińska działa w ramach Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

Główną wizytówką klubu są „czwartkowe spotkania” adresowane do dzieci i młodzieży. Pani Zosia wychowała już kilka pokoleń „czwartkowiczów”, którzy chętnie wracają do klubu. Placówka w piękny sposób kultywuje tradycje kaszubskie. Kącik regionalny, spotkania z twórcami czy wystawy są tego najlepszym dowodem. Mile wspominane są tutaj imprezy i wspólne chwile (z lat 1982-94)z kolonistami  miejscowego Ośrodka Kolonijnego Zakładów Azotowych z Chorzowa, z wychowankami domów dziecka ze Zgierza, Głowna i Pabianic a także kolonistami z Poznania, Wrocławia, Abchazji i Białorusi, którzy stacjonowali u państwa Flegel.

Zaproszeni goście nie szczędzili gratulacji i słów uznania. Były, kwiaty, dyplomy, prezenty, uściski…

Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna „40 lat Wiejskiego Klubu Kultury w Osłoninie” oraz występy artystyczne „czwartkowiczów” i pań z Rady Kultury. Uczestnicy imprezy bawili się do godzin nocnych przy muzyce Wiesława Liss.

Brunon Ceszke


 

[mudslide:picasa,0,109775515745126110157,5857161144239677713]

Wprowadził:

Skip to content