Benefis Wacława Kirkowskiego – twórcy kaszubskiej kultury z okazji 85. rocznicy urodzin

P1000613

Galeria zdjęć – zobacz

Dnia 09 sierpnia 2016 roku w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Starzynie, odbył się benefis Wacława Kirkowskiego – pedagoga, muzyka, twórcy kultury kaszubskiej – z okazji 85.rocznicy Jego urodzin. Jubilat obecnie mieszka w Sianowie. Jednak w Starzynie urodził się i tutaj spędził swoje najmłodsze lata.

Organizatorem spotkania był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie.

Wśród obecnych byli m.in.: Jarosław Białk – Starosta Pucki, Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck, Alicja Miernecka-Rohde – dyrektor Biblioteki Publicznej w Pucku, Regina Kwidzińska – Przewodnicząca Rady Gminnej KGW, Jadwiga Kirkowska – działaczka ZK-P z Wierzchucina, kuzynka Jubilata, Artur Surmaj – dyrektor Zespołu Szkół w Starzynie, Henryk Kunc – sołtys Starzyna.

Gości powitał dr Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Sylwetkę Jubilata, ze szczególnym podkreśleniem zasług na rzecz kultury kaszubskiej, przedstawił Tomasz Fopke – dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie. To jest aktualnie najstarszy kompozytor kaszubski – dodał.

Benefis był dla Jubilata wielką niespodzianką i ogromnym zaszczytem. Twórca nie krył wzruszenia, gdy siedząc honorowo na fotelu usadowionym na scenie, słuchał swoich utworów wykonywanych przez zespół folklorystyczny „Bursztynki” z Mieroszyna. W swoich wypowiedziach odnosił się do treści piosenek, które najczęściej były inspirowane przyrodą i życiem społecznym swojej Małej Ojczyzny z lat młodości. Wspominał i dzielił się refleksjami o relacjach z ludźmi i miejscach, które silnie zapisały się w Jego pamięci.

Spotkanie toczyło się w bardzo miłej atmosferze. Nie zabrakło chóralnego „Sto lat” oraz nie kończących się podziękowań, gratulacji, życzeń i kwiatów od przybyłych gości.

Benefis był okazją do promocji książki Wacława Kirkowskiego „Starzno, mòja wies”. Uczestnicy spotkania w kolejce ustawiali się do autora po autografy.

Oprócz uznania za twórczość, zebrani nie kryli podziwu wobec… prezencji Jubilata. Sprawna sylwetka, język i lotny umysł przesłoniły sędziwość wieku bohatera imprezy.

Zgodnie z kaszubskim obyczajem – prowadząca spotkanie Wiesława Roszman-Selin – zaprosiła zebranych na urodzinowy poczęstunek przy „kawie i kùchù” zaserwowanym przez miejscowe panie Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Rozwoju na rzecz Starzyna „Kępa Starzyńska”.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content