Dożynki Gminy Puck – Żelistrzewo 2017

Dnia 27 sierpnia 2017 roku od godz. 12,30 w Żelistrzewie odbyły się Dożynki Kaszubskie Gminy Puck z udziałem 21 delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi.

1. Brudzewo 2. Celbowo 3. Darzlubie 4. Domatowo

5. Domatówko 6. Gnieżdżewo 7. Łebcz 8. Mieroszyno

9. Mrzezino 10. Osłonino 11. Połchowo 12. Połczyno

13. Rekowo Górne 14. Sławutowo 15. Smolno 16. Starzyno

17.Starzyński Dwór 18. Strzelno 19. Werblinia 20. Zdrada

21. Żelistrzewo

Organizatorem imprezy byli: Wójt Gminy Puck i Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Gospodarzem sołectwo Żelistrzewo.

Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. :Kazimierz Plocke – poseł na Sejm RP, członek Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Jarosław Białk – Starosta Pucki. Na widowni zasiedli również radni powiatowi, radni Gminy Puck, sołtysi Gminy Puck, przedstawicielki KGW i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dyrektorzy szkół, animatorzy kultury, przedstawiciele firm współpracujących z samorządem gminnym.

Na okoliczność dożynek, mieszkańcy Żelistrzewa przepięknie udekorowali swoją wieś. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez proboszcza Romana Rycherta w miejscowym kościele pw. „Najświętszego Serca Pana Jezusa”.

W homilii ksiądz zwrócił uwagę na trudne warunki prac żniwnych, konieczność szacunku dla rolnika i chleba. Po mszy św. korowód dożynkowy wyruszył w kierunku stadionu gminnego. Na czele kroczyła Orkiestra Dęta ze Strzelna, zespoły folklorystyczne „Bursztynki” z Mieroszyna i „Redzanie” z Redy, delegacje sołeckie z wieńcami, na bryczkach jechali m.in.: starostowie dożynek z tradycyjnym bochnem chleba, Wójt Gminy Puck oraz poseł na Sejm RP. Kolumnę zamykała drużyna Dzik-Team, miłośnicy starych traktorów, maszyn i sprzętu rolniczego z Żelistrzewa.

Podczas wejścia na boisko konferansjer imprezy Brunon Ceszke zaprezentował uczestniczące w dożynkach sołectwa. Przy hymnie kaszubskim Tadeusz Puszkarczuk (Wójt) oraz Anna Pomieczyńska (Przewodnicząca Rady Gminy) wciągnęli uroczyście na maszt wieniec dożynkowy. W tym czasie wypuszczono na znak pokoju, około 150 gołębi od członków Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych O/ w Pucku.

Następnie starostowie dożynek: Maria i Adam Stynowie (rolnicy z Żelistrzewa) przekazali włodarzowi gminy symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów. Wójt podziękował starostom a także rolnikom gminy za ich trud, po to, ażeby na naszych stołach nie zabrakło chleba.

Oficjalnego powitania zebranych uczestników dokonała Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Zgodnie z tradycją, włodarze gminy oraz poseł – podzielili się chlebem ze społeczeństwem.

Po odegraniu hymnu chłopskiego „Rota”, poseł Kazimierz Plocke oraz Wójt Gminy Tadeusz Puszkarczuk wręczył honorową odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” Adamowi Styn (rolnikowi z Żelistrzewa) i Danielowi Zaczek (rolnikowi z Werblini).

Wójt Gminy Puck wręczył nagrody w konkursie „Piękna Wieś 2017” (w Gminie Puck)

Kategoria „Wieś”

I miejsce: sołectwo Starzyński Dwór

II miejsce: sołectwo Żelistrzewo

III miejsce: sołectwo Gnieżdżewo

Kategoria Zagroda

I miejsce: Roman Korthals (Błądzikowo)

II miejsce: Franciszek Radtke (Żelistrzewo)

III miejsce: Krzysztof Radtke (Starzyński Dwór)

Tradycyjnie odbył się konkurs na „najpiękniejsze wieńce dożynkowe”. Komisja w składzie: Piotr Hałuszczak, Iza Brylowska, Joanna Dopke, Edward Lieske przyznała:

I miejsce: Rekowo Górne

II miejsce: Połchowo

III miejsce: Brudzewo

IV miejsce: Darzlubie

V miejsce: Celbowo

VI miejsce: Mieroszyno

VII miejsce: Łebcz

VIII miejsce: Sławutowo

Ze względu na ulewę i burzę nie przeprowadzono kolejnych konkursów dożynkowych: wiązanie snopków, młócenie cepem i rzut kamieniem stolemowym. Tradycyjny Turniej Dożynkowy Sołectw Gminy Puck zatem nie miał miejsca.

Wójt Gminy Puck (za wieńce gminne) przyznał następujące nagrody finansowe:

I nagroda: 600 zł, II nagroda: 500 zł, III nagroda: 400 zł, IV-VI nagroda: 350 zł, pozostałe wieńce: 300 zł. Trzem najlepszym sołectwom pamiątkowe puchary zostaną wręczone podczas Dnia Ziemniaka w Celbowie 17 września br.

W części artystycznej wystąpiły „Bursztynki” pod kierownictwem Macieja Kleisy i częściowo „Redzanie” pod kierownictwem Edmunda Lewańczyka. Fatalna pogoda nie pozwoliła jednak tym ostatnim ukazania w całości możliwości.

W części wieczornej wystąpił zespół „Nagła zmiana klimatu” z Chojnic.

Gwiazdą imprezy był zespół „De Mono” z Andrzejem Krzywym.

W imieniu organizatorów, oficjalnego zakończenia imprezy dokonała Wiesława Roszman-Selin (konferansjer, przedstawicielka OKSiT w Gminie Puck)

Dożynkom towarzyszyły m.in. stoiska: twórców ludowych, „Wesołe Miasteczko”, strzelnica, swojskie wyroby spożywcze, kawiarenka, kuchnia regionalna kół gospodyń wiejskich z Żelistrzewa, Osłonina, Smolna, Połchowa i Rekowa Górnego. Nie obyło się bez pokazu wypieku dawnych wafli. Była również szeroka gama oferty w tym nie zabrakło nawet grillowanego oscypka z żurawiną. Wszyscy uczestnicy dożynek mieli możliwość skorzystania z grochówki i bigosu przygotowanych przez organizatorów.

Na stoiskach promocyjnym obecny był Bank Spółdzielczy Puck i Północno-Kaszubska Lokalna Grupa Rybacka Władysławo. Atrakcją imprezy była wystawa starych ciągników, maszyn i sprzętu rolniczego przygotowana przez drużynę Dzik-Team z Żelistrzewa. Sprawność ich użycia sprawdził nawet Wójt Gminy przepuszczając przez młócarnię… trzy snopki.

Sponsorzy imprezy:

  1. Bank Spółdzielczy Puck

  1. BHO O/Puck

Brunon Ceszke

Więcej zdjęć – zobacz

 

W niedzielę 27 sierpnia 2017 roku Żelistrzewo będzie areną uroczystości dożynkowych Gminy Puck. O godzinie 12,00 – na plac przykościelny – nastąpi przyjazd delegacji sołeckich z wieńcami dożynkowymi. Swój udział zapowiedziało 21 sołectw. O 12,30 w kościele zostanie odprawiona Msza św. Dziękczynna Dożynkowa. Po ceremonii religijnej nastąpi przemarsz korowodu dożynkowego z orkiestrą na stadion. Około 13,40 przewiduje się uroczyste powitanie i prezentację sołectw. Tradycyjnie nie zabraknie wciągnięcia wieńca dożynkowego na maszt na tle hymnu kaszubskiego. Starostowie dożynek złożą symboliczny bochen chleba na ręce gospodarza dożynek Wójta Gminy Puck. Wyróżnieni rolnicy otrzymają medale „Zasłużony dla Rolnictwa”. Ogłoszony też będzie wynik konkursu na „Piękną Wieś”.

Jak zwykle emocjonująco zapowiada się Turniej Dożynkowy. Oceniane będą wieńce dożynkowe, oraz uczestnictwo reprezentantów wsi : w wiązaniu snopków zboża, młóceniu cepami oraz w… rzucie kamieniem stolemowym.

Na estradzie zaprezentują się: orkiestra dęta ze Strzelna, zespoły folklorystyczne „Bursztynki” z Mieroszyna i „Redzanie” z Redy.

Około godziny 17,00 odbędzie się występ zespołu „Nagła zmiana klimatu”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „De Mono” (około godz.19,00).

Ponadto towarzyszyć będą: kuchnia kaszubska i kawiarenka, stoiska handlowe i prezentacyjne, wesołe miasteczko oraz promocja twórców ludowych…

oksit

Plakat.doż.2017.

Wprowadził:

Skip to content