Dzień bursztynu

Dzień bursztynu
„Dzień bursztynu” w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie już za nami. Był to festyn o charakterze edukacyjnym, który promował skarb Bałtyku – bursztyn. W czasie trwania imprezy zorganizowaliśmy pokaz wyrobów jubilerskich z bursztynu na modelkach. Scenografię pokazu zorganizowała Pani Bożena Witczak. Modelkami była młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Antoniego Abrahama z Połczyna. W prezentację ozdób z bursztynu zaangażowała się także Pani Dyrektor tej szkoły Grażyna Pokorska oraz profesjonalna modelka Pani Angelika Wilczewska. Konferansjerem pokazu był Zastępca Wójta Gminy Puck Pan Piotr Neubauer.
„Dzień bursztynu” zorganizowany na terenie muzeum w Parku Kulturowym w Rzucewie był okazją powrotu do historii. Gościliśmy Państwa Barbarę i Tomasza Porazińskich, którzy pokazali warsztaty dawnych rzemiosł, dziś już zupełnie zapomnianych i nieznanych. Można było podziwiać pracę powroźnika, prząśniczki i oglądać sprzęty gospodarstwa domowego używane przez naszych pradziadków. Dzieci i młodzież mogły zdobywać pierwsze w życiu doświadczenia archeologiczne, dokonując poszukiwań w przygotowanych w piaskownicy stanowiskach archeologicznych. Wszyscy uczestnicy zostali wyróżnieni „Dyplomami dla młodego archeologa”.
Naturalna scenografia, którą stanowiła Zatoka Pucka i nadmorski klif tworzyły niepowtarzalne tło dla muzycznej części wydarzenia: występów kaszubskiego zespołu regionalnego z Żelistrzewa oraz grupy „Shantymentalni” grającej folk morski i szanty. W czasie festynu można było, jak zawsze przy tego typu imprezach kosztować ciast przygotowanych przez KGW w Rzucewie.
Serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu imprezy Pani Dorocie Kozieł. Program „Dnia bursztynu” zorganizowali pracownicy OKSiT w Gminie Puck: Piotr Rumanowski, Wiesława Roszman-Selin oraz Wiktoria Gaffke.
Tekst i fotografie
Piotr Rumanowski-OKSiT w Gminie Puck.

Wprowadził:

Skip to content