Europejskie Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa już za nami. Tegoroczne obchody tego wydarzenia w naszej gminie odbyły się 10 i 11 września w Parku Kulturowym Osada Łowców Fok w Rzucewie.
EDD to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu, dzięki któremu uczestnicy spotkań mogą skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych poznając historię i kulturę narodową, regionalną czy lokalną. Jest to również doskonała forma promocji dziedzictwa kulturalnego w konkretnym miejscu i przestrzeni.
Tegorocznym obchodom EDD towarzyszyło hasło: „Połączeni dziedzictwem”. Symbolicznego otwarcia wydarzenia w Rzucewie dokonali: Wójt Gminy Puck- Pan Tadeusz Puszkarczuk, dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck- Pan Jan Dettlaff oraz Pani Danuta Król- archeolog. Pani Danuta dokonała również otwarcia wystawy pt.: „ Połączeni dziedzictwem… Rzucewo. Od osady z epoki kamienia do Parku Kulturowego Osada Łowców Fok w Rzucewie”- ukazującą integrację tożsamości regionalnej na przykładzie dziedzictwa archeologicznego Gminy Puck.
Świętowaniu EDD w Rzucewie towarzyszyły stoiska i wystawy twórców ludowych z terenu ziemi puckiej, degustacja potraw przygotowanych przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. W klimat kaszubskiej muzyki wprowadził zebranych zespół folklorystyczny „Kaszubianki” z Władysławowa.
Podczas drugiego dnia obchodów rozegrany został IX Pomorski Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia. Pod czujnym okiem Pana Andrzeja Wędzika do turniejowych zmagań stanęli nie tylko dorośli ale również dzieci i młodzież. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Najlepsi w turnieju otrzymali dodatkowo puchary wręczane przez wójta Gminy Puck, Pana Tadeusza Puszkarczuka.
Wszystkim przybyłym na tegoroczne obchody EDD w Rzucewie serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i jednocześnie zapraszamy to korzystania z naszej oferty kulturalnej i edukacyjnej.

W.R.- Selin

Wprowadził:

Skip to content