Europejskie Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

Zgodnie z tradycją w pierwszy weekend września , na terenie Parku Kulturowego obchodzono Europejskie Dni Dziedzictwa . Z tej okazji przygotowano trzy wystawy :
„ Rzucewo we wspomnieniach archeologa, badacza, z 1929 roku i młodej dziewczyny
z Piotrkowa Trybunalskiego, przebywającej na robotach przymusowych w latach 1943 – 45”, „Inwentaryzacja Skarbca Benedyktynek w Żarnowcu” i ”Wolontariat dla Domu Pomorskiego.” Przygotowane wystawy bardzo dobrze „wpisały się” w ogólnopolskie hasło Europejskich Dni Dziedzictwa „Polski Splot”. Obchody Europejskich Dni w Rzucewie otworzył Pan Jan Dettlaff – Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck.
W otwarciu uczestniczył Pan Adam Styn – Przewodniczący Rady Gminy Puck i Pan Piotr Neubaer -Zastępca Wójta Gminy Puck .Powitaliśmy też Panią Iwonę Wiśniewską – córkę Pani Haliny Rychlewskiej, której listy z czasów wojny prezentowane są na wspomnieniowej wystawie o Rzucewie. Pani Danuta Dettlaff – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka przeprowadziła panel dyskusyjny „Dziedzictwo Kulturowe”, w którym głównym tematem był „Dom Pomorski”. Dyskusje poprzedziła prezentacja Danuty Król o parku kulturowym jako jednej z form ochrony i promocji zabytków. W panelu dyskusyjnym uczestniczyła młodzież biorąca udział w projekcie „ Wolontariat dla Domu Pomorskiego” realizowanego przez dr Danutę Dettlaff . Już po raz siódmy rozgrywany był Turniej w rzucaniu oszczepem przy pomocy miotacza z epoki kamienia. Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa a zwycięzcy obdarowani zostali pamiątkowymi pucharami które wręczał Pan Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. W turnieju, w kategorii dorosłych, brał udział, po raz pierwszy, min. Pan Tomasz Turulski – leśniczy z Darżlubia. W czasie warsztatów krzemieniarskich Pan Andrzej Wędzik wprowadzał zebranych w tajniki produkcji pierwszych narzędzi krzemiennych używanych przed wiekami przez dawnych mieszkańców rzucewskiej osady. Jak zawsze dopisali twórcy ludowi : Pani Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Pani Maria Szczygielska – malarka z Mrzezina, Pani Jolanta Krauze – malarka z Darzlubia , Pan Bogdan Lesnau – tabakiernik z Chałup, Pan Czesław Jackowski z małżonką – malarze z Rumi .Dorośli podziwiali prace twórców ludowych a dzieci rozwijały swoje zdolności manualne przy warsztacie garncarskim z Człuchowa. Panie z rzucewskiego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały przepyszne ,domowe wypieki a Pan Leszek Tomczak częstował zebranych potrawami z ryb. W czasie dwóch dni weekendu towarzyszył nam zespół muzyczny „Bursztynki” z Mieroszyna. Rzucewski Park Kulturowy odwiedzili turyści z kraju i zagranicy oraz liczni mieszkańcy Rzucewa i powiatu puckiego. Wśród Gości byli min. : Pan Piotr Widerski – autor fotografii „domów pomorskich” prezentowanych na wystawie, Pan Florian Pieper – Radny Gminy Puck, Panie z Uniwersytetu Każdego Wieku
w Gminie Puck i Pani Bożena Ożarek z Warszawy , która co roku uczestniczy w rzucewskich dniach dziedzictwa.
Przygotowane z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa wystawy można oglądać w „Chacie Kaszubskiej „ na terenie Parku Kulturowego w Rzucewie.
Zapraszamy !
Foto: Piotr Rumanowski, Danuta Król
Teskst: st. kustosz Danuta Król.

FOTO 1

FOTO 2

Wprowadził:

Skip to content