Europejskie Dni Dziedzictwa

11 i 12 września w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie odbyły się wydarzenia związane z kolejną edycją Europejskich Dni Dziedzictwa. Tym razem tematem wiodącym były Smaki Dziedzictwa. Jak głosi aforyzm, powiedzieć że jakiś kraj nie ma kuchni to jakby powiedzieć że nie ma kultury. Tymczasem w Osadzie w czasie imprezy można było usłyszeć i przeczytać mnóstwo informacji na temat kaszubskiej kuchni oraz spróbować kilkunastu regionalnych potraw. Imprezę uroczyście otworzyli Panowie, Dyrektor Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff oraz Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk.
O dawnym tradycyjnym gotowaniu opowiadał piewca kultury Nordowych Kaszubów Pan Józef Roszman, który sam przygotował regionalne danie kwasno zepa ze śledzia, częstując nim zaproszonych gości. Prawdziwy popis kulinarnych umiejętności dały Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Puck. Członkinie KGW z: Rzucewa, Rekowa Górnego, Brzyna, Swarzewa i Smolna, przygotowały dania w których jak przystało na kaszubską kuchnię królowała ryba w kilkunastu postaciach. Uzupełnieniem przebogatego menu były sałatki, wędliny, nabiał oraz domowe ciasta.
Na odwiedzających Park Kulturowy w czasie EDD czekały nie tylko doznania kulinarne. O dawnej kaszubskiej kuchni dowiedzieć się można było z nowej wystawy planszowej Od ryby z ogniska do śledzia po kaszubsku, którą przygotowali: dr Jan Paweł Dettlaff, Danuta Król, Józef Roszman i Wiesława Roszman-Selin.
Już od 6 września można oglądać na terenie Parku wystawę Pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego w drodze do UNESCO, przygotowaną przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Gdańsku – Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim. W kaszubskie klimaty wprowadzał odwiedzających Park Kulturowy regionalny zespół Plesta, którego solistą był Józef Roszman. Pierwszy dzień EDD był też ostatnim dniem rzeźbiarskiego pleneru trwającego od 6 września. Na terenie Osady w Rzucewie powstały figury przedstawiające jej pradawnych mieszkańców. W czasie pleneru można było uczestniczyć w warsztatach rzeźbiarskich przygotowanych przez Panią Marię Krauze.
Wieńcząc twórczy wysiłek artystów, Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff oraz dr Piotr Rumanowski wręczyli rzeźbiarzom pamiątki przygotowane z okazji 30-lecia istnienia Gminy Puck.
W czasie kolejnej odsłony EDD w Osadzie swoje prace prezentowali lokalni artyści: hafciarka – Elżbieta Mirończuk i malarze – Maria Szczygielska oraz Czesław Jackowski z małżonką. Zainteresowaniem cieszyło się stoisko Państwa Beaty i Jacka Wojtukiewiczów, w którym zaopatrzyć się można było w lecznicze zioła i uzyskać porady dotyczące ich przeznaczenia i stosowania. Wspaniała pogoda, dobrze zorganizowana impreza, a nade wszystko walory bogatej i smacznej tradycyjnej kaszubskiej kuchni sprzyjały dużej frekwencji.
Jak co roku w czasie EDD odwiedziła nas Pani Bożena Ożarek turystka z Warszawy, zauroczona malowniczym położeniem Osady i kaszubską kulturą. Pan Werner Grabe kolekcjoner pocztówek z Pucka podarował nam nowe eksponaty na wystawę.
Tegoroczne EDD włączyły się w cykl wydarzeń przygotowanych z okazji 30-lecia powstania Gminy Puck. Zapraszamy Państwa do oglądania rzeźb wykonanych przez artystów rzeźbiarzy oraz wystaw przygotowanych na EDD w Rzucewie. Czekamy na gości w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00.
Tekst i fotografie dr Piotr Rumanowski- OKSiT w Gminie Puck

Wprowadził:

Skip to content