Festyn Ekologiczny „Oddychaj lekko”

Połchowo słynie z festynów ekologicznych. „Ekologia przemówiła” tutaj do uczestników imprezy już po raz ósmy. A wszystko za sprawą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, które w ramach cyklicznych, tematycznych imprez obrało sobie za cel budowanie świadomości ekologicznej śród lokalnej społeczności. Toteż zebranych uroczyście powitała przewodnicząca koła Agnieszka Krzebietke. O powiązaniach „ekologii” z „kulturą” objaśniał Brunon Ceszke – prowadzący imprezę. Ekologia to najczystsza kultura, to pełna harm

onia w relacjach człowiek – przyroda. Jesteśmy cząstką przyrody a więc wszelkie nie kulturalne zachowania człowieka, to podcinanie gałęzi na której siedzimy. Ekologia to nasze zdrowie. Miernikiem naszego zdrowia to… nasze oddychanie. Stąd hasłem tegorocznego festynu było „Oddychaj lepiej.” Dlatego też – dzięki Puckiemu Centrum Medycznemu –  uczestnicy festynu mieli okazję do zbadania pojemności i sprawności płuc. Natomiast Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Pucku badała zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Podczas festynu zadbano o promocję różnych aspektów wpływających na „lepsze oddychanie”.

Oddychać lepiej to znaczy nie tylko otoczyć się czystym powietrzem ale i… zdrowiej jeść. O zdrowej żywności tkwiącej w najbliższej przyrodzie gawędę wygłosił Józef Roszman – znany gawędziarz z Gnieżdżewa.  Szczególnie podkreślił rolę pszczół i miodu dla naszego zdrowia. Zatem malownicze łany rzepaku na polnych połaciach są nie tylko wyrazem piękna naszej ojczystej przyrody ale i źródłem  zdrowia. Nasza przyroda może być również „zieloną naturalną apteką”. O walorach zdrowotnych tkwiących wprost w roślinach ro

snących w naszym najbliższym otoczeniu z zaciekawieniem mówił Jacek Wojtukiewwicz – zielarz z Mrzezina.

Lepiej oddychać można również dzięki aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. W tym względzie bezcenne są marsze nordic walking. O walorach tej dyscypliny dla zdrowia i sprawności opowiadała Bożena Gawęda – instruktorka z Wejherowa. Kobiety z KGW zainspirowane do działania, wzięły udział w … sprinterskim konkursie w marszu z kijkami. Wykorzystując powietrze, konkurowały również między sobą– jak za dawnych lat – w lotach samolocikami papierowymi. Dzieci natomiast – by oderwać się od komputerów – podobnie jak ich przodkowie, urządzali wyścigi z felgami czy biegi w workach.

Aby dać upust wyobraźni, dzieci „malowały powietrze” a kobiety z KGW balonikami wypełnionymi powietrzem nadawały kształt pięknych roślin.

Miejscowe dzieci przedstawiły szkolną scenkę ekologiczną „Ziemia naszym wspólnym domem”. Festyn artystycznie ubarwił zespół folklorystyczny  „Bursztynki” z Mieroszyna i zespół rozrywkowy „Solo-Band” Andrzeja Dąbrowskiego.

Impreza tradycyjnie zakończyła się konkursem wiedzy – tym razem o czystym powietrzu.

Organizatorzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Połchowie, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gmi

nie Puck.

Partnerzy: Puckie Centrum Medyczne, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

i Szkoła Podstawowa w Połchowie

Sponsorzy: Gmina Puck, Nadleśnictwo Wejherowo, Champion Color Plus – Wytwornia Farb i Lakierów Połchowie oraz Klub Jeździecki Jackiewiczów z Połchowa.

 

Brunon Ceszke

 

 

 

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content