Festyn Rodzinny „Dzień Ziemniaka” Celbowo 2017

Dnia 17 września 2017 roku (niedziela) w Wiejskim Klubie Kultury w Celbowie odbył się tradycyjny „Dzień Ziemniaka”. Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, Koło Gospodyń Wiejskich i Wiejski Klub Kultury w Celbowie przy współpracy z Pomorsko-Mazurską Hodowlą Ziemniaka Oddział w Celbowie i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Pucku.

Celem imprezy była integracja społeczności lokalnych wokół  tradycji świętowania płodów rolnych. W tym przypadku – ziemniaka, jako rośliny towarzyszącej nam codzienne, będącej źródłem nie tylko naszego pożywienia, ale i stanowiącego dla nas wartość kulturową…

Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, impreza po raz pierwszy odbyła się w pomieszczeniu zamkniętym. Mimo to  cieszy się ona     dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W spotkaniu uczestniczyły przede wszystkim przedstawicielki kół gospodyń wiejskich z terenu Ziemi Puckiej (siedemnaście kół). „Dzień Ziemniaka” zalicza się bowiem do cyklu tematycznych spotkań kulturalno-rekreacyjnych gospodyń wiejskich. W tym roku , oprócz miejscowych gospodyń, swoje delegacje wystawiły następujące koła:

Domatowo           Domatówko           Gnieżdżewo             Leśniewo               Łebcz

Mieroszyno          Mrzezino                Osłonino                  Połchowo               Połczyno

Rekowo Górne     Smolno                   Starzyno                  Starzyński Dwór    Strzelno

Władysławowo

Więcej zdjęć na www.kaszuby24.pl

Wśród gości był m.in. Adam Zażembłowski – Przewodniczący Rady   Powiatu Puckiego,  Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck,  Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck i Regina Kwidzińska– Przewodnicząca Rady Gminnej KGW  oraz Eugeniusz Szornak – Dyrektor P-MHZ Oddziału w Celbowie i ks. Piotr Pastewski – proboszcz parafii pw. Św. Faustyny w Pucku.

Oficjalnego powitania uczestników imprezy dokonali: Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck i Anna Detlaf (przewodnicząca miejscowego KGW). Konferansjerem imprezy był Brunon Ceszke (OKSiT).

Imprezie towarzyszyła wystawa ziemniaków. Miejscowa firma  zaprezentowała   dziesięć polskich  odmian tej rośliny. Oprócz tego, specjalista ds. ziemniaka Roman Kohnke oprowadził wszystkich zainteresowanych po zakładzie pracy. Zainteresowani mieli okazję zapoznać się z nowoczesnymi tajnikami całego procesu produkcyjnego ziemniaka. Jako Dar Boży  ks. Piotr Pastewski dokonał poświęcenia płodów i produktów ziemniaczanych. Publiczność podziwiała występ młodych artystów z miejscowej Szkoły Podstawowej . Cząstkę muzycznej kultury kaszubskiej zaprezentowały „Bursztynki” z Mieroszyna i zespół „Czarne Kapelusze”.

Tradycyjnie, panie z Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczyły w Turnieju Ziemniaczanym.

Zwycięski puchar otrzymało KGW Rekowo Górne, wyprzedzając KGW  Gnieżdżewo i KGW Mieroszyno. Komisja w składzie: Iwona Fołta (ODR Puck), Regina Kwidzińska (Rada Gminna KGW), Anna Detlaf (KGW Celbowo)  przyznała nagrody w poszczególnych konkurencjach następującym kołom:

Najlepsza potrawa z ziemniaków:

  1. KGW Gnieżdżewo                            „Rolada ziemniaczana szpinakowai”
  2. KGW Leśniewo                                 „Granaty ziemniaczane”
  3. KGW Połczyno                                  „Bratkartofle”

„Ziemniak-cudak”

  1. KGW Domatówko
  2. KGW Mieroszyno
  3. KGW Gnieżdżewo

Najdłuższa obierka:

  1. Renata Badtke              (KGW Rekowo Górne)        74 cm
  2. Maria Kwidzińska          (KGW Leśniewo)                73 cm
  3. Barbara Dettlaff            (KGW Strzelno)                  71 pkt

Rzuty do kosza:

  1. Marta Lemke                 (KGW Połczyno)                  6 pkt (8,6 sek.)
  2. Maria Grubba                (KGW Domatowo)              6 pkt (12,7 sek.)
  3. Eleonora Balewska        (KGW Władysławowo)       5 pkt (12,6 sek.)

Wiedza o ziemniaku

  1. Renata Badtke               KGW Rekowo Górne
  2. Maria Kepke                   KGW Mieroszyno

Poza konkursem odbył się pojedynek pomiędzy Wójtem a Proboszczem w rzucaniu celnościowym ziemniaków do kosza. Obaj zaliczyli 4 pkt (przy lepszym czasie proboszcza 8,8 sek.).

W szukaniu   „stwora ziemniaczanego” szczęście uśmiechnęło się tym razem do pań z Osłonina: Aleksandry Karsznia i Elżbiety Selke, które tym samym zdobyły  tradycyjną nagrodę 300 kg ziemniaków – ufundowaną przez miejscowy zakład ziemniaka.  Uczestnicy imprezy mieli możliwość skorzystania z degustacji przygotowanych potraw przez  koła gospodyń oraz ze stoisk z potrawami z ziemniaka miejscowego KGW. Największym powodzeniem cieszyły się placki ziemniaczane.

Impreza zakończyła się występem zespołu rockowego „Target”

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content