I miejsce dla Rekowa Górnego w konkursie „Wieniec Dożynkowy” na Wojewódzkich Dożynkach

W niedzielę, 10 września 2017 r. w Starym Dzierzgoniu odbyły się Dożynki Województwa Pomorskiego.

– To był trudny rok dla rolnictwa pomorskiego. Tym bardziej mamy za co dziękować i modlić się za przyszłe zbiory – powiedział podczas inauguracji uroczystości Krzysztof Trawicki, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Kolorowe święto rolników

Dożynki w Starym Dzierzgoniu rozpoczęła msza św. celebrowana przez biskupa diecezji elbląskiej Jacka Jezierskiego, który poświęcił wieńce i chleby dożynkowe. Po mszy barwny korowód, prowadzony przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej, przeszedł na plac sportowo-rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym. W korowodzie uczestniczyły nie tylko poczty sztandarowe i grupy wieńcowe, ale także mieszkańcy powiatu sztumskiego i całego województwa pomorskiego.

Starostowie dożynek, Dorota i Robert Letkiman, przekazali na ręce gospodarzy chleb, którym wicemarszałek Krzysztof Trawicki dzielił się z gośćmi. Dla wszystkich uczestników święta przygotowano także ogromne torty.

Ważnym wydarzeniem było rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Konkursu na Wieniec Dożynkowy. W tym roku laureatami zostali:

  • I miejsce – sołectwo Rekowo Górne, gm. Puck (wieniec nr 12);
  • II miejsce – Kółko Rolnicze – Koło Gospodyń Wiejskich w Przezmarku, gm. Stary Dzierzgoń (wieniec nr 10);
  • III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Cerkwi, gm. Morzeszczyn (wieniec nr 11);
  • wyróżnienie – Maciej Czarnecki, Rakowiec, gm. Gniew (wieniec nr 13);
  • wyróżnienie – Stowarzyszenie Kobiet Gminy Stare Pole „Tradycja”, gm. Stare Pole (wieniec nr 3).

Dożynki Wojewódzkie w Starym Dzierzgoniu. Fot. Departament Środowiska i Rolnictwa UMWP
źródło /  pomorskie.eu

======================================================================

W najbliższą niedzielę, 10 września 2017 r. do Starego Dzierzgonia zjadą rolnicy z całego województwa, żeby dziękować za plony i pomyślne zakończenie żniw.

To wspaniała okazja, by podziwiać bogactwo płodów rolnych z subregionów: Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla i Ziemi Słupskiej oraz wyjątkową wielokulturowość Pomorza.

Tradycyjny ceremoniał dożynkowy

Święto Plonów rozpocznie Dziękczynna Msza Święta w intencji rolników o godz. 13.00 w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Starym Dzierzgoniu, podczas której poświęcony zostanie chleb i wieńce dożynkowe. Mszę św. celebrował będzie biskup diecezji elbląskiej Jacek Jezierski. Następnie barwny korowód dożynkowy przejdzie na Plac Sportowo-Rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, gdzie odbędzie się dalszy ceremoniał dożynkowy. Nie zabraknie też biesiady i występów zespołów muzycznych.

Konkurs na najpiękniejszy wieniec

Corocznym zwyczajem obchodów Święta Plonów jest Wojewódzki Konkurs na Wieniec Dożynkowy. Wieniec musi mieć kształt korony, a do jego wykonania mogą być użyte zboża, płody rolne, owoce, zioła i kwiaty uprawiane w regionie pomorskim. Wykluczone są elementy plastikowe i sztuczne. Dla zwycięzców przewidziano nagrody finansowe 2000 zł, 1500 zł i 1000 zł odpowiednio za zajęcie I, II i III miejsca.

Dożynki Województwa Pomorskiego 2017

  • niedziela, 10 września 2017 r., godz. 13.00
  • plac sportowo-rekreacyjny przy Gminnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym
  • Stary Dzierzgoń

Wprowadził:

Skip to content