III Ogólnopolski Plener Rzeźbiarzy Ludowych w Gminie Puck

W dniach 22-28 kwietnia 2013 roku na terenie Zespołu Szkół w Rzucewie, odbył się III Ogólnopolski Plener Rzeźbiarzy Ludowych w Gminie Puck.

Organizatorem akcji był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Mrzezina przy współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Głównym celem tegorocznego pleneru była promocja Parku Kulturowego „Osady Łowców Fok” z epoki kamienia oraz promocja rzeźby ludowej jako sztuki wśród młodego pokolenia.

Uczestnikami spotkania byli tacy twórcy jak: Jerzy Kamiński z Barłożna, Andrzej Staśkiewicz z Kadzidła, Łukasz Zabłocki z Lututowa, Józef Semmerling z Gdańska, Marian Bach z Gdyni, Mieczysław Woźniak z Malborka, Marek Zagórski z Rokocina, Jerzy Kącki z Mławy, Wojciech Grzędowski z Białaczowa oraz Wojciech Wesserling z Żelistrzewa. Ten ostatni był gospodarzem imprezy, jako twórca ludowy z Gminy Puck.

Plener rozpoczął się od… spotkania z Danutą Król (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku), badaczką „kultury rzucewskiej”. Archeolog zapoznała rzeźbiarzy z dziejami tej ziemi z VI-VIII wieku p.n.e.

Motywem pracy rzeźbiarzy były postacie z czasów „łowców fok”, które będą ozdabiać od sezonu letniego Park Kulturowy nad Zatoka Pucką.

Twórczym zmaganiom artystów, towarzyszyła obecność młodych rzeźbiarzy z Warsztatów Terapii Zajęciowej Puckiego Stowarzyszenia Wspierającego Osoby Niepełnosprawne „Razem” w Pucku oraz dzieci i młodzież ze szkół: Strzelnie, Mieroszynie, Mrzezinie, Celbowie i Gnieżdżewie.

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5873288213705200961]

Wprowadził:

Skip to content