Inauguracja Roku Kulturalnego Gminy Puck 2017/2018 „Klubowy Bursztynowy Laur”

Dnia 22 października 2017 roku o godz.17,00 w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2017/18 w Gminie Puck. W ramach uroczystości odbyło się podsumowanie rankingu na najlepiej działające placówki kultury w gminie o „Klubowy Bursztynowy Laur”. Wśród zaproszonych gości był m.in.: Tomasz Herrmann – v-ce Starosta Powiatu Puckiego i Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. Na sali byli również: radni, sołtysi, gospodarze placówek kultury z członkami rad kultury, twórcy ludowi, przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystkich zebranych oficjalnie powitał dr Jan P. Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Nadmienił wyjątkowość imprezy. W tym roku mija bowiem 80.ta rocznica urodzin i 25.rocznica śmierci znakomitego pisarza kaszubskiego Jana Drzeżdżona – rodem z Domatowa (gmina Puck). Była zatem okazja do wspomnień i prezentacji fragmentów Jego dzieł literackich. Jan Drzeżdżon „przemówił” do publiczności ustami młodych recytatorek: Marii Białk (ze Starzyna) i Katarzyny Rambiert (z Werblini). Po wysłuchaniu utworów, zarówno polskich jak i kaszubskich, obecna na uroczystości Urszula Drzeżdżon – żona pisarza otrzymała kwiaty wraz z życzeniami od dyrektora OKSiT w Gminie |Puck.

Po raz czternasty przeprowadzono ranking na najlepiej działające placówki kultury w gminie, które, jak podkreślił Brunon Ceszke – są głównym „narzędziem” animującym życie kulturalne w środowisku wiejskim. Spośród piętnastu funkcjonujących placówek kultury, „Klubowy Bursztynowy Laur” zdobył… po raz dwunasty Wiejski Klub Kultury w Leśniewie, który działa pod kierownictwem Jadwigi Siniczyn. Wyróżnienia otrzymały wiejskie kluby kultury w Domatówku (Agnieszka Szymańska), Połchowie (Mariola Parchem), Połczynie (Beata Jeka), Sławutowie (Joanna Adas), oraz Wiejskie Domy Kultury w Strzelnie (Elżbieta Radtke) i Żelistrzewie (Maria Busz). Wyróżnienie za „Inicjatywę Roku” (Wystawę Gnieżdżewo w starej fotografii) otrzymał Wiejski Klub Kultury w Gnieżdżewie. Gospodarz placówki Józef Roszman podziękował radnemu gminnemu Janowi Ellwartowi za wielki wysiłek i oddane serce przy współpracy w przygotowaniu wystawy. Jest ona dopiero początkiem wytężonej pracy na rzecz ratowania historycznych dóbr kulturowych naszej wsi – dodał.

Nagrody najlepszym placówkom w gminie wręczali Wójt Gminy i Dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Wójt – zabierając głos – wyraził satysfakcję z rozwijającego się życia kulturalnego w gminie. Na ręce dyrektora OKSiT w Gminie Puck złożył gratulacje i podziękowanie. Szef gminnej instytucji kultury podziękował Wójtowi za życzliwe podejście wobec działań kulturalnych i nieustanne wsparcie.

Wydarzeniem imprezy był koncert arii operowych i operetkowych w wykonaniu Klaudii Trzasko (sopran) i Sylwii Faleckiej (mezzosopran) przy akompaniamencie Eleny Aleksiejuk – artystów Capelli Gedanensis.

Występom artystycznym towarzyszyła wystawa kronik klubowych oraz wystawa plastyczna „Cztery pory roku” autorstwa członków koła plastycznego przy WDK Żelistrzewo.

Tradycyjnie Inaugurację Roku Kulturalnego zakończono okolicznościowym tortem oraz rozmowami integracyjnymi przy słodkim poczęstunku.

Brunon Ceszke


aaa

Wprowadził:

Skip to content