Inauguracja Roku Kulturalnego Gminy Puck 2018/2019 „Klubowy Bursztynowy Laur”

Komunikat

z Inauguracji Roku Kulturalnego 2018/19

Gminy Puck

Dnia 14 października 2018 roku o godz.16,00 w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2018/19 w Gminie Puck. Tradycyjnie – w ramach uroczystości – odbyło się podsumowanie konkursu o „Klubowy Bursztynowy Laur” na najlepiej działającą placówkę kultury w gminie. Wśród obecnych byli m.inn. samorządowcy, pracownicy i działacze kultury, twórcy ludowi, przedstawiciele stowarzyszeń. Wszystkich zebranych oficjalnie powitał dr Jan P. Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Nadmienił wyjątkowość imprezy. W tym roku była nią wizyta delegacji Samorządu Gorey, irlandzkiego miasta North Wexford, z którym OKSiT w Gminie Puck podpisał umowę partnerskiej współpracy, oraz przedstawicieli polonijnego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, będącego inicjatorem tego porozumienia. W ramach kulturowej wymiany zaprezentowano podczas uroczystości wystawę fotograficzną Josepha Dixona pn. „Mój dom Waszym domem”. Fotografik irlandzki przedstawił swoją fascynację kulturą i pejzażem miejsca w którym żyje… Gorey i pięknem regionu North Wexford. Swą otwartość wobec Polaków artysta wyraził w tytule wystawy – co podkreślił. To piękno mojej Małej Ojczyzny to mój dom a ten dom jest waszym domem – dodał mówca.

W podsumowaniu konkursu o „Klubowy Bursztynowy Laur” – Brunon Ceszke (gł. Instruktor ds. kultury) – zaznaczył, iż główną funkcją placówek jest animacja kultury w swoich środowiskach lokalnych. Ta zaś, nie tylko obejmuje wyłącznie działania artystyczne – w myśl potocznego rozumowania pojęcia „kultura”, lecz uwzględnia również: rekreację, rozrywkę, edukację, promocję, tradycję, w ogóle wszelkie działania społeczne, które budują relacje, ożywiają więzi międzyludzkie w swoich środowiskach, co w rezultacie sprzyja rozwijaniu osobowości jednostek ludzkich. Spośród piętnastu funkcjonujących placówek kultury, po raz trzynasty główne trofeum zdobył Wiejski Klub Kultury w Leśniewie prowadzony przez Jadwigę Siniczyn. Nagrody wręczali: Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck) i Jan P. Dettlaff (dyrektor OKSiT). Ten ostatni podziękował wszystkim za współpracę a zwłaszcza Wójtowi Gminy za życzliwość wobec działań kulturalnych w gminie. Włodarz gminy – zabierając głos – z uznaniem wyrażał się o gminnej kulturze. M.in. wręczył dyrektorowi ośrodka kultury bukiet kwiatów, wraz z podziękowaniem i gratulacjami za kierowanie instytucją, który przyczynia się w znakomity sposób do szerokiego rozwoju życia społeczno-kulturalnego w gminie.

Kaszubski duch towarzyszył występom regionalnych zespołów „Bursztynki” z Mieroszyna i „Plësta” Józefa Roszmana. Klimatyczny recital piosenek, nie tylko kaszubskich, zaprezentowała gwiazda wieczoru Weronika Korthals – Tartas. Występ rodowitej połczynianki, jak zawsze przyjęto z wielkim aplauzem.

Tradycyjnie, okolicznościowy tort zakończył wieczór integracyjno-promocyjny kultury gminnej.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content