Jubileusz 50-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Domatowie

Dnia 30 listopada 2018 roku od godz.16,00 w sali OSP w Domatowie  odbyły się uroczystości jubileuszowe 50-lecia miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz członkiń koła,  obecni byli m.in.:  Piotr Hałuszczak – Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Jarosław Białk – Starosta Powiatu Puckiego, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck, Adam Styn – przewodniczący Rady Gminy Puck, dr Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck, Joanna Dopke – kierownik Biura Powiatowego ODR w Pucku, Damian Steinke – sołtys Domatowa, Ireneusz Kirszling – naczelnik OSP,   oraz delegacje kół gospodyń wiejskich gminy Puck, gminy Krokowa i Władysławowa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w intencji miejscowych gospodyń. Odprawił ją proboszcz ks. Kazimierz Synak.

Po nabożeństwie gości powitała Beata Ruszkowska – przewodnicząca KGW Domatowo. Spotkanie organizacyjnie prowadził Brunon Ceszke – gł. instruktor ds. kultury OKSiT w Gminie Puck. W ramach konferansjerki, w zarysie przedstawił ciekawostki z dziejów KGW w tej miejscowości. M.in. KGW w Domatowie powstało w październiku 1968 roku. Inicjatorami byli: Franciszek Bożeński – ówczesny prezes Kółka Rolniczego, Leon Grubba – sołtys oraz Józef Albecki – działacz społeczny. Do koła zapisało się 16 kobiet. Pierwszy Zarząd stanowiły: Stefania Marszewska (przewodnicząca), Regina Kosecka (v-ce przewodnicząca), Wincenta Grubba (skarbnik) i Katarzyna Krzemińska (sekretarz). Ta ostatnia była przewodniczącą w latach 1970-71. Następnie przewodniczącą została… ponownie S. Marszewska.Tę funkcję piastowała do roku 2011. Czyli stała na czele koła  42 lata ! Prawdopodobnie najdłuższa stażem przewodnicząca na naszym terenie. Kolejnymi przewodniczącymi były: Maria Grubba (2011-2015), Monika Glembin (2015-2018) a obecnie Beata Ruszkowska.

Koło od 1995 roku swą działalność prowadzi w remizie OSP. Do tej pory funkcjonowało: w sali k. sklepu, Klubie Rolnika,w szkole oraz… piwiarni Feliksa Koseckiego. Do lat 90-tych kobiety zajmowały się głównie rozprowadzaniem drobiu, … butli gazowych (z umową), prowadziły kursy: kroju i szycia, gotowania i zdrowej żywności. Nie obyło się bez wieczorków, zabaw tanecznych. Organizowały: festyny, wycieczki, uczestniczyły w pielgrzymkach. Spotykały się podczas Dni Kobiet czy wigilii…

Od 2000 roku panie z Domatowa uczestniczą w dorocznych Turniejach Kół Gospodyń Wiejskich. W roku 2001 były nawet gospodyniami turnieju. W 2005 r. zorganizowały dla wszystkich kół wesoły kulig. Największy sukces to drugie miejsce w konkursie potraw regionalnych z ryby, podczas „Festiwalu Ryby” w ramach Dni Darów Morza w 2002 roku. Od 2015 roku gospodynie z Domatowa – przyjmując nazwę „Bielawianki” – szczególnie się uaktywniły na forum gminnym, współorganizując: Gminne Obchody Święta Ludowego, Dożynki Gminne, czy podsumowanie Kaszubskiego Konkursu Literackiego „Bielawa”.

Organizując imprezy rozrywkowo-dochodowe i wypożyczalnię naczyń uczestniczyły w doposażeniu sprzętu kuchennego i świetlicowego remizy OSP. Trudno sobie wyobrazić imprezy kulturalne w Domatowie, bez pomocy kulinarnej miejscowych gospodyń. W ramach wspomnień, „minutą ciszy” uczczono pamięć 12 nieżyjących członkiń.

Na ręce przewodniczącej powędrowały od zaproszonych gości: życzenia, kwiaty i upominki.  Siedem kobiet z KGW Domatowo otrzymało z rąk Piotra Hałuszczaka najwyższe odznaczenie KGW „Order Serca Matkom Wsi”. Obecnie koło liczy 15 osób. W 50.lectnim okresie do koła należało 60 kobiet. Wszystkim członkiniom – zarówno obecnym, jak i byłym – wręczono jubileuszowe dyplomy. Uczestnicy imprezy otrzymali okolicznościowe foldery obrazujące 50.letnią działalność koła – wydane przez OKSiT w Gminie Puck.

W części artystycznej wystąpił zespół „Kaszubianki” z Władysławowa, który… wywodzi się z kręgu KGW, jako pokłosie konkursów wokalnych w ramach turniejów kół gospodyń wiejskich.

Uczta jubileuszowa toczyła się w biesiadnej atmosferze, przy suto zastawionych stołach i wesołych tańcach. Wszystko to działo się przy oprawie muzycznej duetu wokalno-instrumentalnego „Ale Babki”: Teresy Mudlaff i Jolanty Fiszer.

Brunon Ceszke

 

Wprowadził:

Skip to content