Jubileuszowe spotkanie „Kaszubskich Małych Form Artystycznych – Bielawa’2017”

Dnia 16 maja 2017 roku w Wiejskim Klubie Kultury w Mechowie odbyło się Spotkanie Jubileuszowe „Kaszubskich Małych Form Artystycznych – Bielawa’2017” , im. Jana Drzeżdżona. W tym dniu Patron konkursu ukończyłby 80 lat. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Do klubu przybyli laureaci konkursów z ostatnich lat, ich opiekunowie a także jurorzy. Gościem honorowym była Urszula Drzeżdżon – żona zmarłego pisarza. Gości powitał dr Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Podkreślił wielki wkład pisarza Jana Drzeżdżona – rodem z Domatowa, na rzecz literatury kaszubskiej. Dziś, może posłużyć, jako godny wzorzec w kreowaniu twórczości literackiej społeczności kaszubskiej – dodał. Swoją refleksją nad rolą pisarza w inspiracjach literackich podzielił się również Brunon Ceszke – gł. Instruktor kultury OKSiT w Gminie Puck. Zebrani z zaciekawieniem wysłuchali literackie dokonania swoich koleżanek i kolegów. Zwrócono uwagę, iż największy wkład twórczy w konkursie jest dziełem młodych kaszubskich poetów ze Szkoły Podstawowej w Celbowie pod kierunkiem Doroty Maschotta. Konkurs adresowany jest nie tylko do młodego pokolenia. Przykładem może być obecność na spotkaniu Józefa Jeki – emeryta, pisarza z Leśniewa. Jego twórczość o zabarwieniu patriotycznym odnoszącym się do małej i dużej Ojczyzny, zarówno w języku kaszubskim jak i polskim, poruszył serca niejednego…

Spotkanie odbyło się przy kawie i kaszubskim kùchu. Z nostalgią i mocą pozytywnych wrażeń wspominano życie Jana Drzeżdżona. Żona pisarza kreśliła niezwykłość sylwetki Zmarłego przez pryzmat wspólnego życia. Ciekawostkami ze wspólnych spotkań, dzielili się m.in.: dr Jan Dettlaff, Brunon Ceszke i Jerzy Łysk – poeta kaszubski.

Dyrektor OKSiT w Gminie Puck w ramach wdzięczności za obecność, wręczył na zakończenie kwiaty Urszuli Drzeżdżon oraz tomiki z kaszubskiej literatury. Te ostatnie powędrowały również na ręce wszystkich obecnych literatów. Żona pisarza odwdzięczyła się książkami Jana Drzeżdżona „Zwònnik” i „Twarz Smętka”. Otrzymali je wszyscy obecni na spotkaniu.

Zgodnie z tradycją spotkanie zakończyło się złożeniem kwiatów na grobie pisarza oraz refleksyjną modlitwą za duszę Zmarłego.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content