Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã

XIX FESTIWAL PIEŚNI KASZUBSKICH

Kaszeëbsczé tónë nad Môlim Mòrzã

Swarzewo’2018

Już po raz dziewiętnasty zabrzmiały „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”. Impreza tradycyjnie odbyła się na skwerze przy Domu Kaszubskim w Swarzewie. Przy pięknej, słonecznej pogodzie zgromadziła się liczna rzesza publiczności. Festiwal był okazją nie tylko do integracji kaszubskiego środowiska artystycznego ale i do promocji kultury muzycznej Kaszub, jako że na widowni nie zabrakło sporej grupy turystów wypoczywających nad Bałtykiem. Wśród obecnych byli m.in. Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck. Gości tradycyjnie przywitał dr Jan Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Koncerty zespołów prowadziła… dwujęzycznie (język polski i kaszubski) Wiesława Roszman-Selin (OKSiT ). Na estradzie zaprezentowało się siedem zespołów: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, „Sztrądowé Òste” z Żelistrzewa, „Kaszubianki” z Władysławowa, „Kosakowianie” z Kosakowa, kapela „Plesta” Józefa Roszmana z Gnieżdżewa oraz gość specjalny imprezy chór „Harmonia” z Wejherowa. W ich wykonaniu można było usłyszeć m.in.utwory patriotyczne, religijne, nostalgicznie opiewające piękno i duszę swojej Małej Ojczyzny. Zespoły uczestniczące w festiwalu prezentowały co najmniej jedną pieśń Maryjną w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej – Królowej Polskiego Morza u stóp której odbywają się corocznie koncerty.

Na stoiskach można było podziwiać i nabyć dzieła twórców ludowych: Elżbiety Mirończuk – hafciarki z Pucka, Stefanii Jeszke – hafciarki z Mieroszyna, Moniki Witkowskiej – malarki z Pucka, Marii Szczygielskiej – malarki z Mrzezina, Marii Krause – malarki z Darzlubia oraz Henryka Lessnau – rogownika z Chałup.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff, i Brunon Ceszke przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi „Bursztynki” z Mieroszyna, działającego pod kierownictwem Macieja Kleisy. Nagrodę z rąk władców Gminy Puck odebrał Edward Lieske – współzałożyciel i długoletni opiekun zespołu.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem, Kołem Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną i Stowarzyszeniem „Turystyczne Swarzewo” ze Swarzewa.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content