Kaszubskie Dożynki Gminy Puck 2020

Album foto

Dożynki Gminy Puck’2020

Ograniczenia społeczne związane z pandemią spowodowały, iż po raz pierwszy uroczystości dożynkowe w Gminie Puck odbyły się wyłącznie w klimacie „około kościelnym”. W ostatnią niedzielę sierpnia wokoło kościoła pw. Św. Faustyny w Pucku zgromadziło się trzynaście delegacji wieńcowych, aby podziękować Bogu za zebrane plony. Po dokonaniu błogosławieństwa wieńców przez proboszcza parafii ks. dziekana Piotra Pastewskiego, orszak dożynkowy – z orkiestrą dętą ze Strzelna – procesyjnie udał się do kościoła, gdzie oficjalnie odbył się rytuał dziękczynno-chwalebny. Starostowie dożynek Małgorzata i Stanisław Selke – małżeństwo rolnicze ze Sławutowa – przekazali włodarzowi gminy Tadeuszowi Puszkarczukowi symboliczny chleb z tegorocznych zbiorów. Wójt zaś wręczył chleb celebransowi mszy św. ks. dziekanowi P. Pastewskiemu. Koncelebransem  był ks.prałat Jerzy Kunca. W wygłoszonej homilii ks. Pastewski zwrócił uwagę na konieczność szacunku dla rolnika i chleba a także dla Ziemi wyłącznej rodzicielki naszej biologicznej egzystencji.

Po mszy św. Wójt Gminy podziękował rolnikom za ich trud, po to aby na naszych stołach nie zabrakło chleba powszedniego. Podziękował również mieszkańcom wsi puckiej za starania o plony materialne i duchowe w polepszaniu życia społecznego swojej Małej Ojczyzny. Wójt  ogłosił również wyniki na najpiękniejszą wieś w gminie. Pierwsze miejsce zajęło Żelistrzewo, drugie Połchowo,   trzecie Mechowo.

Tradycyjnie ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja przyznała nagrody  w następującej  kolejności  dla: Mieroszyna, Starzyna, Połchowa, Gnieżdżewa, Rekowa Górnego i Smolna. Poczet wspaniałego kunsztu artystycznego stanowiły również wieńce z Celbowa,  Darzlubia, Łebcza, Mechowa, Połczyna, Sławutowa i Zdrady. Wszystkie wieńce zostały uhonorowane nagrodami finansowymi, które zostały wręczone przez wójta sołtysom wsi.

Dożynki uświetnił występ kaszubskiego zespołu „Bursztynki” z Mieroszyna. 

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content