Kaszubskie Smaki na Jarmarku Św. Dominika

Miłośników dobrego smaku uraczymy tradycyjną kuchnią kaszubską w sobotę 17 sierpnia 2013 na wydarzeniu pn. „Pomorskie smaki” podczas Jarmarku Dominika. Dla smakoszów przygotowaliśmy domowe potrawy m.in. gulasz po staropolsku, białą kiełbasę w kapuście, bób z zasmażką, żurek, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem.

Dania będą serwowały gospodynie domowe, które tylko w tym dniu zdradzą przepisy swoich pyszności. Z kolei łasuchy będą mogły skosztować tradycyjnych wypieków przy dobrej kawie.

W kaszubskim menu nie może zabraknąć ryb, dlatego rybacy z naszego regionu zaprezentują widowiskowe pokazy wędzenia ryb, połączone z opowieściami o połowach, legendach i historiach morskich.

 

Dodatkowo będzie można zaopatrzyć się w kaszubskie książki, pamiątki, decoupage, obrusy i serwety ze wzorem kaszubskim, rogi, tabakiery, rzeźby wykonane przez twórców ludowych.

 

Aby uprzyjemnić chwile spędzone w sekcji Pomorskie Smaki, przygotowaliśmy dużą dawkę kaszubskiej i turystycznej muzyki w wykonaniu zespołów: 4 razy w roku, Strondowi Ŏstë, Kaszubianki, jak również konkurs 'atrakcje północnych Kaszub”, gdzie na zwycięzców czekają m.in. wejściówki do obiektów turystycznych.

 

Zespół 4 razy w roku istnieje już od 12 lat. Założycielem i liderem tej formacji do dziś jest Szymon Kamiński. Pozostali członkowie zespołu to: Łukasz Nowicki, Sławomir Tuszkowski, Mateusz Radziejewski, Patrycjusz Kamiński. Gościnnie występuje Weronika Korthals – Tartas. 4razywroku wykonuje muzykę z gatunku poezji śpiewanej, turystycznej, refleksyjnej. Do największych sukcesów naszej grupy można zaliczyć: – I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Turystycznej w Łęczycy – I miejsce w Konkursie Poezji Polskiej w kategorii Poezja Śpiewana na szczeblu wojewódzkim – „Najlepszy zespół” na przeglądzie piosenki studenckiej Bazuna – II miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Studenckiej Yapa (przegląd z 35-letnim stażem uznawany za najbardziej prestiżowy) -Udział w 10 i 11 Przeglądzie Piosenki Religijnej w Jastarni i Juracie gdzie zespół zdobył laury w kategorii „Religijna Piosenka Estradowa” i „Religijna Piosenka Kaszubska”. Zespół koncertował w ramach obchodów „Dni Krokowej” gdzie Szymon Kamiński wraz z młodzieżą gimnazjalną przygotował koncert pt. „Jak pięknie jest nad morzem”. Wszędzie tam gdzie występujemy staramy się podkreślić nasze przywiązanie do ojczystej ziemi kaszubskiej, do Żarnowca skąd pochodzimy, do piękna krokowskiej ziemi, piękna Powiatu Puckiego. Przykładem są chociażby niektóre utwory, które wykonujemy i do których napisaliśmy muzykę: „Kaszubska Ziemia” do słów Doroty Depki, czy też utwór „Jakże się odwdzięczę morzu” Karola Wojtyły.

 

Strondowi Ŏstë z Żelistrzewa

Ludowy dziecięcy zespół wokalno-taneczny OKSiT w Gminie Puck przy WDK Żelistrzewo.

Zespół dziecięcy z ogromną emocją występujący na imprezach kulturalnych na terenie gminy. Zespół w ubiegłym roku obchodził 10-lecie istnienia. Animatorkami dziecięcej grupy są Teresa Mudlaff i Maria Willa obie mieszkanki Żelistrzewa.

Zespół występował: na Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Jastarni, na Bałtyckim Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni, na Sopockim „ Monciaku”- promując Gminę Puck.

 

Kaszubianki – zespół pań z Władysławowa, które wykonują tradycyjne pieśni i piosenki kaszubskie w oryginalnych kaszubskich strojach, działa przy tutejszym Kole Gospodyń Wiejskich.
Zadebiutowały na konkursie kół gospodyń w Strzelnie w 1997 roku.
Wzory haftowały własnoręcznie gospodynie. Gospodynie nie tylko występują na scenie śpiewając kaszubskie pieśni, ale oferują również specjały regionalnej kuchni.

 

 

Zapraszamy do pawilonu przy ul. Św. Ducha w Gdańsku! Czekamy tam na Was w godzinach 10:00-18:00 !

Wprowadził:

Skip to content