Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie Jubileusz z pączkiem w tle…

Tradycyjny „Sëti Pùrcel” splótł się z Jubileuszem 60.lecia Koła Gospodyń Wiejskich w Strzelnie. Sala strzeleńskiego domu kultury zapełniła się po brzegi. Za biesiadnymi stołami można było zobaczyć delegacje niemalże wszystkich KGW Ziemi Puckiej. Wśród gości byli m.in. Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Adam Styn – Przewodniczący Rady Gminy Puck, Piotr Hałuszczak – Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Zenon Bistram – Prezes Pomorskiej Izby Rolniczej, Iwona Domachowska – przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Pucku, Regina Kwidzińska – Przewodnicząca Rady Gminnej KGW i Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Obecni też byli Józef Białk – miejscowy sołtys i ks. Czesław Rajda – proboszcz parafii a także delegacje lokalnych organizacji i instytucji.

Jubileusz był najlepszą okazją do przypomnienia dla jednych, oraz poznania dla drugich, dziejów… najstarszego KGW w powiecie. Na przedstawionej prezentacji multimedialnej, widniały pierwsze legitymacje członkiń z 17 lutego 1958 roku. Zobaczyć można było twarze kobiet, które tworzyły pierwsze KGW w tej miejscowości. W ogóle pierwszą przewodniczącą i główną animatorką życia społecznego kobiet w Strzelnie była Gertruda Mudlaff. Przez kilka pierwszych lat, to właśnie w jej domu odbywały się wszelkie zebrania i spotkania.  Przez 16 lat kierowała ruchem kobiecym we wsi. Poczet przewodniczących w kolejnych latach stanowiły: Hannelora Białk (1974-76), Eleonora Żaczek (1978-82), Anna Kuchnowska (1982-83), Urszula Woińska (1976-78 oraz 1983-96). Ta ostatnia przekazała pałeczkę KGW-owską córce Małgorzacie Białk, która stoi na czele organizacji już 23 lata ! W prezentacji przedstawiono również akcenty z życia społecznego kobiet z lat 30.tych ubiegłego stulecia. Organizowane przez ówczesnego proboszcza parafii ks. Anastazego Kręckiego – patrona Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie, wszelkie kursy kulinarne i rękodzielnicze były… fundamentem działalności KGW po wojnie. Takie bynajmniej są opinie miejscowej ludności. Znaczącym elementem aktywności jubilatek jest systematyczny udział w turniejach kół gospodyń wiejskich. Od początku, czyli od 1996 roku uczestniczą corocznie w zmaganiach kobiecych. W latach 1997, 2003 i 2011 były gospodyniami turniejów. Największe sukcesy odniosły w latach 1998 i 2017, zwyciężając turniejowe szranki. Standardowe imprezy strzelnieńskich gospodyń to „Dzień Gęsi” i „Sëti Pùrcel”.

Szczególnym uroczystym momentem było wręczenie przez Prezesa Kółek Rolniczych P.Hałuszczaka w asyście Przewodniczącej Rady Gminnej KGW R. Kwidzińskiej –  zasłużonym kobietom ze Strzelna „Orderów Serca – Matkom Wsi”. Otrzymało je 8 kobiet: Barbara Dettlaff, Maria Otrombke, Wiesława Stromska, Irena Dettlaff, Iwona Parchem, Ewa Lubocka, Monika Dettlaff i Justyna Mudlaff.

W dowód uznania i wdzięczności przewodnicząca koła Małgorzata Białk otrzymała od gości wiele serdecznych gratulacji, życzeń, kwiatów i nagród. Orkiestra dęta ze Strzelna zagrała tradycyjne „sto lat” i nie tylko… A miejscowy zespół regionalny „Strzelinsczi Dzëce” pod wodzą Gerada Renusz i Joanny Renusz, zaprezentował przepiękne tańce kaszubskie. Melancholię i urok piosenek naszej Małej Ojczyzny podziwiano zaś w wykonaniu zespołu „Kaszubianki” z Władysławowa.

Nie obyło się bez uroczystego obiadu i… pączkowych konkursów, które ze swadą prowadziła Bożena Ceszke. Jubileusz bowiem odbywał się w „Tłusty Czwartek” a więc akcent „Sëtigò Pùrcla” – zgodnie z tradycją miejscowego KGW – nie ominął uczestników spotkania. Panie m.in.: „jadły pączka na czas bez oblizywania się”, losowały „pączkowe niespodzianki” a także… ćwiczyły na skakance, w ramach zbijania kalorii.

Święto KGW Strzelno zakończyło się w biesiadnym nastroju. Panie bawiły się przy suto zastawionych pączkami stołach oraz wspólnych śpiewach i tańcach. Atmosfera pełen radości i wesołości towarzyszyła uczestniczkom do późnych godzin wieczornych. Chciałoby się powiedzieć aaale babki ! No właśnie, „Ale Babki” – znakomity duet kaszubski Jolanta Fiszer i Teresa Mudlaff nadawały ogólny ton emocjonalnych uniesień biesiadników…

 

                                                                                                                  Brunon Ceszke

 

GALERIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadził:

Skip to content