Komunikat z Inauguracji Roku Kulturalnego 2015/16 Gminy Puck

Dnia 26 października 2015 roku o godz.17,00 w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie odbyła się Inauguracja Roku Kulturalnego 2015/16 w Gminie Puck. W ramach Inauguracji odbyło się uroczyste podsumowanie rankingu na najlepiej działające placówki kultury w gminie o „Klubowy Bursztynowy Laur”.  Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck i Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Gminy Puck.  Ponadto nie zabrakło: radnych, sołtysów,  gospodarzy placówek kultury, członków rad kultury przy placówkach, twórców ludowych,  przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. Wszystkich zebranych oficjalnie powitał Jan P. Dettlaff – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck, główny organizator imprezy. Z okazji Roku św. Jana Pawła II, tematyka spotkania opierała się na motywach z życia i twórczości polskiego papieża. Z refleksyjną emocją i wielkim aplauzem przyjęto poetycko-muzyczny koncert dedykowany pamięci świętego, w wykonaniu zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Enseble ze Szczecina. Zespół w składzie: Maria Antkowiak – sopran, Mirosław Kosiński – recytacje i baryton, Małgorzata Janaszek – wiolonczela i Andrzej Janaszek – fortepian zaprezentował najpiękniejsze pieśni maryjne, najbardziej uroczyste fragmenty „Mszy koronacyjnej” W. Mozarta, triumfalne „Alleluja” a także refleksyjne miniatury Fryderyka Chopina. Nie obyło się również bez poezji C.K.Norwida i Cz. Miłosza, ks. J.Tischnera „Filozofii po góralsku” oraz „Tryptyku Rzymskiego” Św. Jana Pawła II.

Poetycki nurt Karola Wojtyły – w ramach Klubowych Konfrontacji Artystycznych – kontynuowali również recytatorzy placówek kultury: Julia Szymańska z Domatówka, Alicja Piontke z Darzlubia, Mateusz Strójwąs z Mieroszyna, Klaudia Jeka z Połczyna, Anna Detlaf z Celbowa i Dorota Maschotta z Gnieżdżewa.

Po raz dwunasty przeprowadzono ranking na najlepiej działające placówki kultury w gminie, które, jak podkreślił prowadzący imprezę Brunon Ceszke – są głównym „narzędziem” animującym życie kulturalne w środowisku wiejskim. Jedenasty rok z rzędu „Klubowy Bursztynowy Laur” zdobył Wiejski Klub Kultury w Leśniewie, który działa pod kierownictwem Jadwigi Siniczyn. Drugą lokatę przyznano Wiejskiemu Domowi Kultury w Żelistrzewie prowadzonego przez Marię Busz. Trzecie miejsca przypadły w udziale placówkom z Połchowa (gospodarz: Mariola Parchem) i Sławutowa (gospodarz: Joanna Adas). Nagrody wręczali: Tadeusz Puszkarczuk (Wójt Gminy Puck) i Jan P. Dettlaff (dyrektor OKSiT). Ten ostatni, otrzymał od Wójta Gminy bukiet kwiatów, wraz z podziękowaniem i gratulacjami za kierowanie ośrodkiem, który przyczynia się w znakomity sposób do szerokiego rozwoju życia społeczno-kulturalnego w gminie.

Działalność placówek kultury odzwierciedlała wystawa kronik klubowych, którą mieli okazje obejrzeć uczestnicy uroczystego spotkania.

Gala zakończyła się występem zespołu regionalnego „Bursztynki” z Mieroszyna.

Wieczór integracyjny kultury gminnej został „osłodzony” okolicznościowym tortem.

 Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6210809499226520625]

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content