Komunikat z Jubileuszu 10-lecia Rady Gminnej KGW w Pucku „Przeżyjmy to jeszcze raz…” 01.03.2014

Dnia 01 marca 2014 roku w godz.16-21 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie odbyła się uroczystość jubileuszowa 10.rocznicy Rady Gminnej Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku. Organizatorami imprezy byli: Rada Gminna KGW, Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz Biuro Powiatowe Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pucku. Gospodarzem – KGW Żelistrzewo.

W uroczystości uczestniczyło około 100 osób. Wśród zaproszonych gości byli m.in.: Piotr Hałuszczak – Prezes Pomorskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Anna Pomieczyńska – Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej KGW, Wojciech Dettlaff – Starosta Pucki, Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck, Kazimierz Czernicki – Przewodniczący Rady Gminy Puck, Marek Rintz – Burmistrz Pucka, Jarosław Białk – Z-ca Wójta Gminy Puck. Obecne były delegacje KGW Ziemi Puckiej, sponsorzy i media.

Gości powitała  Regina Kwidzińska – Przewodnicząca Rady Gminnej KGW. Mówczyni przedstawiła również informację z działalności Rady Gminnej KGW za okres 10 lat. Następnie odbyła się uroczysta chwila wręczenia paniom z KGW  „Orderów Serca Matkom Wsi”. Otrzymały je: Anna Detlaf (Celbowo), Zofia Zerheu (Rzucewo), Agnieszka Krzebietke (Połchowo), Irena Marzejon (Rekowo Górne) i Stefania kamińska (Lisewo). Ordery wręczał P. Hałuszczak. Prezes Kółek Rolniczych nie krył podziwu dla prężnej działalności KGW na terenie Ziemi Puckiej. Wspomniał, iż to właśnie w Gminie Puck zrodził się pomysł organizowania turniejów KGW i to w skali kraju. W związku z powyższym – dodał mówca – moglibyście opatentować tę imprezę, jako fenomen społeczny, który tak szeroko rozwinął aktywność gospodyń wiejskich.  Imprezę poprowadził Brunon Ceszke – Gł. Instruktor ds. Kultury. Podkreślił rolę i znaczenie środowiska KGW w krzewieniu kultury lokalnej oraz  kultywowaniu tradycji i integracji społecznej – wartości, które w obecnych czasach są bardzo pożądane.

Przewodnicząca  Regina Kwidzińska – w imieniu Rady Gminnej KGW – odebrała od przedstawicieli samorządów oraz współpracujących instytucji moc  serdecznych życzeń, dyplomy oraz kwiaty. Ciepłe słowa gratulacji i uznania  wyrazili m.in.: T. Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck, dr Jan Dettlaff  – dyrektor OKSiT w Gminie Puck, Wojciech Dettlaff – Starosta Pucki, Jarosław Białk – Z-ca Wójta Gminy Puck, Kazimierz Czernicki – Przewodniczący Rady Gminy Puck, Iwona Fołta – dyrektor Biura Powiatowego ODR w Pucku i Bogumiła Ceynowa-Kasprzyk – dyrektor Biblioteki Miejskiej we Władysławowie. Słowa wdzięczności za aktywną działalność skierowane były także do obecnych i byłych członkiń Prezydium Rady Gminnej i Gminnej Komisji Rewizyjnej, które również zaprezentowały się na scenie. Wśród nich była Regina Janecka z Mieroszyna przewodnicząca Rady Gminnej KGW w latach 2004-2008. Biorąc pod uwagę, że Radę Gminną KGW stanowią wszystkie przewodniczące poszczególnych KGW, na scenie pojawiło się kolejnych 21 osób. Przy okazji, zaprezentowano w skrócie walory poszczególnych kół.

Zgodnie z tradycją, podczas Jubileuszu nie zabrakło okolicznościowego tortu, który zafundował  Bank Zachodni WBK placówka w Pucku.

Uroczystość była okazją, do zaprezentowania  ciekawych fragmentów z potyczek turniejowych. Tym razem, bez napięcia i zbytniej nerwowości, zupełnie „na luzie” dla publiczności zaśpiewały wokalistki z KGW Władysławowo, panie ze Swarzewa, Władysławowa, Żelistrzewa, Werblini i Mieroszyna ukazały raz jeszcze wdzięk i talent artystyczny w „modzie na wesoło” a najlepsza aktorka z gospodyń gnieżdżewskich Maria Kołacz,  przeniosła widzów na „bezludną wyspę”. Jubileusz był również okazją, aby powtórnie móc zaprezentować wystawę KGW o swoich miejscowościach.

Gwiazdą artystyczną uroczystego popołudnia był zespół „Kaszubianki” z Władysławowa, który… jest pokłosiem konkursów wokalnych  turniejów KGW z lat 90.tych ubiegłego stulecia.

W części biesiadnej do tańca przygrywał zespół „Echo” Marcina Jeki z Redy.

Kobiety bawiły się do godzin wieczornych. Jak wynika  z krążących opinii,  wróciły do domów  pełen  radosnych wrażeń, czekając na kolejne spotkanie w kręgu swoich koleżanek…

 Brunon Ceszke
[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,5987794596360741441]

Wprowadził:

Skip to content