Komunikat z Obchodów Święta Niepodległości w Gminie Puck

Komunikat

z Obchodów Święta Niepodległości w Gminie Puck

GALERIA

Święto Niepodległości w Gminie Puck uczczono w tym roku wyjątkowo okazale. Tradycyjnie w południe przy pomniku Antoniego Abrahama w Zdradzie zgromadziła się szeroka rzesza samorządowców, delegacje szkół, placówek kultury, organizacji społecznych, sołectw, mieszkańcy Zdrady oraz inni mieszkańcy gminy, którym bliskie są wartości patriotyczne. Przy blasku słonecznych promieni, barwność imprezie nadawały obecne poczty sztandarowe: szkół, strażaków i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Klimat kaszubskiego ducha w jedności z odrodzoną przed wiekiem Ojczyzną podkreśliły zarówno dźwięki hymnu kaszubskiego i polskiego jak i piosenki patriotyczne w języku polskim oraz piosenki kaszubskie  przepojone miłością do Małej Ojczyzny.  W intencji Ojczyzny i tej Wielkiej i tej Małej  mszę św. odprawił ks. Jacek Bordzoł – proboszcz parafii Mechowo. W swej homilii podkreślił ogromne znaczenie postaw patriotycznych człowieka w kształtowaniu ładu moralnego i społecznego Ojczyzny. O roli i znaczeniu wartości patriotycznych w naszym życiu mówił także Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. W czasie pokoju, być patriotą to nie tylko szanowanie historii swojej Ojczyzny, ale przede wszystkim wyrażanie szacunku i poszanowanie godności drugiego człowieka – dodał.  Tradycyjnie dokonano tradycyjnego złożenia kwiatów przed pomnikiem Trybuna Kaszubów.

Oprawę muzyczną  uroczystości stanowili: orkiestra dęta ze Strzelna oraz zespół „Bursztynki” z Mieroszyna.

Po uroczystościach poczty sztandarowe, zespoły artystyczne oraz władze samorządowe zebrali się na wspólnym poczęstunku w Wiejskim Klubie Kultury w Połczynie.

Gminne Świętowanie Niepodległości odbywało się również w Żelistrzewie. W tutejszym domu kultury zorganizowano wieczornicę. Przy blasku świec w nostalgicznym klimacie, tłumnie zebrana publiczność śpiewała wspólnie pieśni patriotyczne. Ton artystyczny nadawały miejscowe zespoły: Chór Jubileum, Schola Studnia oraz „Sztrądowé Òste”. Na drugim krańcu gminy – w Strzelnie swoje świąteczne rozdania kart przeprowadzali miłośnicy skata kaszubskiego. Tradycja 11-listopadowycxh turniejów trwa tutaj już od połowy 90.tych lat zeszłego stulecia.

Cykl gminnych obchodów zakończył się nazajutrz w Łebczu. W miejscowej remizie odbyła się projekcja filmu niemego z 1929 roku z aranżacją muzyczną Waldemara Rychły z zespołem,  nawiązującego do czasów odradzania się Państwa Polskiego po 123.letniej niewoli.

 

Brunon Ceszke

 

 

 

 

Wprowadził:

Skip to content