Komunikat z „Sobótki” Gminy Puck w Rzucewie

Dnia 23 czerwca 2018 roku w Parku Kulturowym Osady Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie odbyła się trzecia „Sobótka” Gminy Puck. Organizatorem imprezy był OKSiT w Gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Prowadzący imprezę Brunon Ceszke (OKSiT w Gminie Puck) podkreślił magiczność czasu jak i miejsca spotkania. Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania, to święto radości i miłości, to szczególny moment refleksji nad siłami przyrody… Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Miejscowa sołtys Anna Busz w asyście pięknych „Rusałek” oficjalnie przekazała za pośrednictwem pochodni „rzucewski ogień” Wójtowi Gminy Puck Tadeuszowi Puszkarczukowi który dokonał oficjalnego rozpalenia ogniska sobótkowego.

W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował jak to dawniej wyrabiano z drzewa, pasterskie instrumenty ludowe, natomiast Wiesława Roszman-Selin pokazywała sposób plecenia wianków, którymi zazwyczaj w ten wieczór przestrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach.

Przykładem tego był konkurs sprawnościowy … nakładania wianka na krowie rogi. Z okazji Święta Ojca zorganizowano również konkurs dla ojców z udziałem dziecka. W duetach sprawdzano umiejętności wspólnego biegania na… nartach rodzinnych. Nie obyło się bez życzeń dla Janów. Jak się okazało wśród obecnych uczestników „Sobótki” był tylko… jeden. Otrzymał on pamiątkową nagrodę wraz z życzeniami od Wójta Gminy Puck.

Oprawę artystyczną „Sobótki” stanowił zespół „Bursztynki” z Mieroszyna. Gwiazdą wieczoru był zespół „Thomas” z przebojami lat 90.tych.

W konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański wygrało Darzlubie przed Mechowem i Błądzikowem. Podobno w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański „przekwita” woda. Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek „Tam gdzie Bałtyku” oraz „Wiła wianki” w wykonaniu „Bursztynek”, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych „Rusałek” z Rzucewa. Doniosłość i efektowność ceremonii świętojańskiej podkreślił wystrzałowy blask sztucznych ogni.

Uczestnicy imprezy bawili się w biesiadnym nastroju, na tle sobótkowego ogniska do późnych godzin nocnych…

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content