Komunikat z XXII Spotkania Rodzin Muzykujących – Starzyno 2016

Dnia 11 grudnia 2016 roku w godz.15,00 –19,00 w sali  remizy strażackiej w Starzynie odbyło się XXII Spotkanie Rodzin Muzykujących.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki  w Gminie Puck. Gospodarzem: Koło Gospodyń Wiejskich w Starzynie.

Otwarcia imprezy dokonał dr Jan P. Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Spotkanie prowadził   Brunon Ceszke – gł. instruktor ds. kultury OKSiT w Gminie Puck.

 Celem imprezy było popularyzowanie pięknych tradycji rodzinnego muzykowania, jako źródła radości i integracji w naszych domach oraz tworzenie możliwości publicznej prezentacji rodzinnego muzykowania…

Występy odbywały się przy widowni zapełnionej po brzegi sali. Wśród gości obecny byli m.in. Jerzy Tkaczyk – Z-ca Wójta Gminy Puck oraz Henryk Kunc (sołtys wsi i radny gminny). Rodziny w swoim repertuarze prezentowały m.in. utwory biesiadne, bożonarodzeniowe, patriotyczne czy kaszubskie. Po raz pierwszy można było usłyszeć również… ludowe piosenki rosyjskie. Uczestnikiem spotkania był bowiem duet rodzinny z Kaliningradu.

W tym roku na wspólne spotkanie zjechało dziewięć zespołów rodzinnych (w tym sześć z gminy Puck).

– zespół rodzinny Potrykusowie ze Strzelna
– zespół rodzinny Szychowie z Mieroszyna
– zespół rodzinny Chyłowie ze Strzelna
– zespół rodzinny Tarnowskich z Leśniewa
– zespół rodzinny Klasa z Sierakowic
– zespół rodzinny Szczypiorskich z Pszczółek
– zespół rodzinny Korthalsów z Połczyna
– zespół rodzinny Zielków ze Starzyna
– zespół rodzinny Makarow z Kaliningradu (Rosja)

Warto dodać, iż tradycja spotkań rodzin muzykujących zrodziła się w 1995 roku w Strzelnie. Do dziś na wsi pomorskiej kontynuowana jest tylko w gminie Puck. Rodzinna i kameralna atmosfera imprezy wskazuje na to, iż tradycja spotkań tak szybko nie zaginie…

W ramach podziękowania za występ, zespoły uhonorowano kwiatami,  dyplomami pamiątkowymi  w ramce,  oraz sprzętem AGD (robot kuchenny). Na zakończenie – zgodnie z tradycją spotkań – wszystkie rodziny (łącznie z widownią) na stojąco, odśpiewały wspólnie „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina…”. Spotkanie zakończyło się… zaproszeniem przez dyrektora OKSiT w Gminie Puck, wszystkich obecnych na Gminny Wieczór Wigilijny do Żelistrzewa 18 grudnia br. o godz.15.

Po występach, artyści spotkali się wraz gośćmi   na poczęstunku ufundowanym przez OKSiT w Gminie Puck a przygotowanym przez niezwykle gościnne panie z miejscowego KGW.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content