Komunikat z XXIV Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich w Żelistrzewie

 

 

Dnia 24 listopada 2019 roku w godz.14 – 20 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Żelistrzewie odbył się   XXIV Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Ziemi Puckiej pod patronatem Wójta Gminy Puck. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy  Rady Gminnej KGW w Pucku i Koła Gospodyń Wiejskich w Żelistrzewie.

W turnieju wzięło udział 21(6 osobowych) reprezentacji z trzech gmin. Z gminy Puck startowało: Mieroszyno, Strzelno, Łebcz, Gnieżdżewo, Werblinia, Starzyński Dwór, Starzyno, Darzlubie, Mechowo, Leśniewo, Domatowo, Domatówko, Celbowo, Smolno, Połchowo, Rekowo Górne i Żelistrzewo. Gminę Krokowa reprezentowały koła z Brzyna, Karlikowa i Lisewa. Niezawodnie – jak co roku – w potyczkach bierze również udział Władysławowo.

Gości powitał Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. W dowód uznania i wdzięczności za wkład pracy na rzecz żywotności działań kobiecych  włodarz gminy wręczył bukiet kwiatów Reginie Kwidzińskiej –Przewodniczącej Rady Gminnej KGW. Przewodnicząca – witając zebranych w języku kaszubskim – życzyła koleżankom miłej zabawy. Tradycyjnie imprezę prowadził Brunon Ceszke – Główny Instruktor ds. Kultury w OKSiT w Gminie Puck. To właśnie w gminie Puck zrodził się pomysł organizowania turniejów KGW, na skalę całego kraju  – wspomniał prowadzący. Turniej nie tylko integruje środowisko kobiece, ale i uaktywnia społecznie i budzi szacunek do dziedzictwa kulturowego swoich Małych Ojczyzn – dodał. Ponadto – nadmienił – turniej jest okazją do ukazania wszechstronnych talentów kobiety.

Jak zwykle zmagania konkursowe odbywały się m.in. na oczach włodarzy gmin, radnych,  sołtysów a także sponsorów. Na widowni zasiadł również Kazimierz Plocke – poseł RP.

Przeprowadzono pięć konkursów. Jury w składzie: Piotr Hałuszczak (Prezes Pomorskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych), Iwona Domachowska (Starostwo Powiatowe), Urszula Stachowiak (artysta plastyk) i Iwona Fołta (b. kierownik ODR w Pucku)  przyznało następujące nagrody:

 

 

Konkurs: Produkt tradycyjny – „produkty mięsne”

 1. Domatówko
 2. Werblinia
 3. Karlikowo

Wystawa „Historia naszej kapliczki/przydrożnego krzyża”

 1. Werblinia
 2. Łebcz
 3. Połchowo

Scenka kabaretowa – „czy kuma słyszała, że…”

 1. Władysławowo
 2. Rekowo Górne
 3. Żelistrzewo

Piosenka z inscenizacją – „śpiewać każdy może”

 1. Celbowo
 2. Brzyno
 3. Łebcz

 

Moda  – „z morskiej toni”

 1. Gnieżdżewo
 2. Brzyno
 3. Połchowo

Klasyfikacja zespołowa:

 

 1. Gnieżdżewo
 2. Werblinia
 3. Domatówko
 4. Łebcz
 5. Brzyno
 6. Władysławowo
 7. Połchowo
 8. Celbowo

 

Oprawę muzyczną turnieju stanowił zespół kaszubski „Czarne Kapelusze”           Trzy najlepsze zespoły w konkursach zostały wyróżnione pucharami. Sześć najlepszych kół w ogólnej punktacji zostały uhonorowane  pucharami Starosty Puckiego. Za uczestnictwo w turnieju wszystkie koła otrzymały  dodatkowe nagrody rzeczowe w formie paczek z upominkami dla każdej startującej kobiety wręczane przez sołtysów,  oraz dyplomy OKSiT w Gminie Puck. Nie obyło się bez nagród finansowych. Włodarze gmin ufundowali nagrody dla wszystkich swoich kół. Bank Spółdzielczy w Krokowej ufundował pięć nagród finansowych dla kół z gminy Krokowa oraz Starzyna i Władysławowa – miejscowości, w których znajdują się filie banku.

 

Zgodnie z tradycją,  turniej przebiegał w  biesiadnej atmosferze, przy bogato zastawionych stołach, wspólnych śpiewach i tańcach, które odbywały się zarówno w trakcie jak i po konkursach turniejowych.

Podobnie jak w latach  poprzednich turniej KGW był  wspierany materialnie i finansowo przez licznych sponsorów:

 

 1. Wójt Gminy Puck
 2. Starosta Pucki
 3. Wójt Gminy Krokowa
 4. Burmistrz Władysławowa
 5. Bank Spółdzielczy w Krokowej
 6. Miejska Biblioteka Publiczna we Władysławowie
 7. Krokowskie Centrum Kultury
 8. Pomorska Izba Rolnicza
 9. Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych
 10. Sołectwa Gminy Puck i Gminy Krokowa
 11. Kwatera Agroturystyczna Elżbiety i Eugeniusza Radtke z Władysławowa
 12. Hurtownia Artykułów Budowlanych ARBUD Sławomir Piekielski  z Leśniewa
 1. Przetwórstwo- Wędzarnia  Ryb „Laguna” z  Łebcza
 2. Hurtownia Wędlin AGMIĘS z Żelistrzewa
 3. Koła Gospodyń Wiejskich (ciasta)

 

Brunon Ceszke

GALERIA

 

Wprowadził:

Skip to content