Konkurs wirtuozów ustnych organek w Klubie Kultury w Gnieżdżewie

„Kaszëbsczé Brëmzowani”

Gnieżdżewo  słynie już nie  tylko z Topienia Węgorza.  Dnia 8 listopada 2015 roku w godz.15-20 w Wiejskim Klubie Kultury (remiza) w Gnieżdżewie odbyło się Pierwsze „Kaszëbsczé Brëmzowani”. „Brëmza” – to po kaszubsku harmonijka ustna. Jeden z najmniejszych instrumentów muzycznych na świecie. To jeden z najpopularniejszych instrumentów w społecznościach lokalnych na Kaszubach w dawnych czasach. To instrument, na którym chętnie grały zarówno dzieci jak i dorośli.

Celem imprezy, było odkrywanie na nowo piękna i urodę muzyki wybrzmiewającej z  niezwykle dźwięcznego instrumentu.

Organizatorami imprezy byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck oraz lokalne jednostki organizacyjne: Wiejski Klub Kultury, Sołtys, Rada Sołecka, KGW i OSP.

Inicjatorem akcji był Józef Roszman (miejscowy animator kultury), którego – jak wyznał – zainspirował Kazimierz Grunholz z Chmielna. Dyrektor OKSiT w Gminie Puck Jan Dettlaff, otwierając imprezę, podkreślił fenomen Gnieżdżewa w kultywowaniu tradycji, w odkrywaniu pięknych wartości w kulturze ludowej Kaszub.

Imprezę prowadziła Wiesława Roszman-Selin. Przy wypełnionej sali, wystąpiło 12 muzykantów: Franciszek Bolin z Władysławowa, Zbigniew Żochol z Gdańska, Kazimierz Palach z Pucka, Kazimierz Grunholz z Chmielna, Roman Potraca z Małkowa k/Żukowa, Brunon Szpica z Luzina, Jan Stromski ze Strzelna, Marek i Łukasz Kobiella ze Swarzewa, Józef Roszman z Gnieżdżewa, Zbigniew Oberzig z Karwieńskich Błot i Jerzy Zblewski z Ostrzyc. Występy miały charakter konkursowy. Każdy z uczestników miał za zadanie zagrać trzy utwory w tym jeden kaszubski. Dopuszczalny był akompaniament akordeonu lub innego instrumentu.

Komisja w składzie: Iwona i Alojzy Sokołkowie najwyżej ocenili występ Józefa Roszmana. Laureat swój mini-koncert zadedykował Mirze Ziemińskiej-Sygietyńskiej – założycielce zespołu „Mazowsze”. Utwór „Cyt… cyt…” w wykonaniu grajka, publiczność przyjęła z zapartym tchem. To właśnie ten artysta, otrzymał z rąk Jana Dettlaffa – nagrodę Grand Prix dyrektora OKSiT w Gminie Puck. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody pamiątkowe: dyplom, statuetkę oraz kubek (z Topienia Węgorza), które wręczali Dyrektor OKSiT oraz sołtys wsi Zbigniew Jagiellak.

Jak podkreśliła Iwona Sokołek – występy artystów stały na wysokim, aczkolwiek zróżnicowanym poziomie. Bez względnie natomiast na wysokim poziomie stała… atmosfera imprezy. Muzykowania nie było końca. Grano na harmonijkach i akordeonach. Na gitarze i na bele czym… Grano solo i zespołowo. Rozbrzmiewała i muzyka artystów i chóralny śpiew publiczności.

Organizatorzy zabezpieczyli widzom nie tylko strawę duchową. Na stole była kacza czernina, chleb ze smalcem i ogórkiem a także tradycyjny gnieżdżewski sękacz.

Mówiąc krótko, kto nie był, niech żałuje, ale – jak zapowiada Józef Roszman – przed świętami Bożego Narodzenia będzie okazja ponownie spotkać się na biesiadzie, tym razem pod tytułem „Śpiewajmy Jezuskowi”.

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6215238585870816529]

Zapraszamy do Klubu w Gnieżdżewie w dniu 8 listopada o godzinie 15.00 na konkurs wirtuozów ustnych organek.


1

Wprowadził:

Skip to content