Leśniewo: IV edycja Rajdu Rowerowego

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6278477006900494993]

IV edycja Rajdu Rowerowego na orientację dobiegła końca. 24 kwietnia niewielka miejscowość jaką jest Leśniewo (gm. Puck) gościła rowerzystów z tutejszych okolic jak i z Trójmiasta. W imprezie wzięła udział ponad setka cyklistów rywalizujących na trasach 20 i 40 kilometrów. Do leśniewskiego Klubu Kultury zjechali się pasjonaci turystyki rowerowej, amatorzy Imprez na Orientację oraz liczne grono doświadczonych zawodników w podobnych Rajdach. Na Rajdzie na Orientację liczy się nie tylko dobra kondycja fizyczna, ale też umiejętność korzystania z kompasu, prawidłowego odczytywania mapy jak i współpraca zespołowa w gronie rodziny i przyjaciół.

Start zawodników poprzedzony był szczegółowym wyjaśnieniem zasad imprezy, jednakże wiele z pośród obecnych osób miało wcześniej styczność z Imprezami na Orientację. Na trasie krótszej zadaniem zawodników było odnalezienie 10 punktów kontrolnych, na dłuższym dystansie natomiast aż 20 punktów. Punkty te miały wartość ważoną od 1 do 5 punktów w zależności od ich trudności, jak i atrakcyjności turystycznej. Od godziny 12:30 startować zaczęły drużyny na trasie 40km- łącznie 17 zespołów, natomiast od godziny 13:30 trasa 20km – 27 drużyn. Trasa przebiegała zachodnią częścią Puszczy Darzlubskiej oraz Puszczą Warszkowską, gdzie rozmieszczone zostały punkty kontrolne prawidłowe, stowarzyszone oraz mylne. Po powrocie na każdego czekały napoje, kiełbasy i wspólne dzielenie się wrażeniami przy ognisku.

Trasa Rajdu została opracowana w taki sposób, aby uczestnicy mogli wykazać się swoją znajomością w terenie jak również poznać swoją „Małą Ojczyznę”. Trasa 20 kilometrowa ograniczała się do punktów w kompleksach leśnych okalających Leśniewo ukazując jej walory przyrodnicze jak i historyczne – część z pośród punktów znajdowała się w Lasach Piaśnickich, które po rozpoczęciu II wojny światowej stało się miejscem zagłady kilkunastu tysięcy osób. Rowerzyści mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną dowiadując się z tablic pamiątkowych, co dokładnie działo się w tym miejscu blisko 80 lat temu. Uczestnicy trasy 40 kilometrowej prócz wspomnianych miejsc mieli okazję do podróży wzdłuż urokliwego Kanału Redy, zauważyć ogromne zmiany na przestrzeni lat na Jeziorze Orle, jak i poznać kolejne miejsce związane z okresem II wojny światowej, jakim jest cmentarz jeńców obozu koncentracyjnego Stutthoff uczestniczących w „marszu śmierci”.

Rowerzyści prócz trudności w odszukiwaniu punktów kontrolnych borykali się ze zmienną pogodą: był deszcz, był grad, ale było też i słońce. Niepewne warunki atmosferyczne nie stały się jednak przeszkodą dla ponad setki uczestników, którzy postanowili odkrywać zakątki Północnych Kaszub.

O godzinie 20:30 odbyło się ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów oraz rozdanie dyplomów i nagród dla wszystkich uczestników.

Kolejna edycja Rajdu Rowerowego na Orientację w Leśniewie odbędzie się 21 sierpnia 2016r.

Pomysłodawcą Rajdu i budownicznym trasy jest Damian Lanc – mieszkaniec Leśniewa, uczestnik wielu podobnych Imprez na Orientację na Pomorzu, organizatorem jest Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

Patronat medialny nad Rajdem objęli: portale: trojmiasto.pl, 24kaszuby.pl i Gazeta Ziemia Pucka.

Sponsorami imprezy byli: OKSiT w Gminie Puck, Nadleśnictwo Wejherowo, Bank Spółdzielczy w Pucku, Wiejski Klub Kultury w Leśniewie, Sołectwo Leśniewo.

WYNIKI

Trasa 40 km:

I miejsce – „Skład Fabryczny” – Adam Kot (Gdańsk)
II miejsce – „Malanowski i Borysowski” – Andrzej Wensierski i Dariusz Okoń (Orle, Domatówko)
III miejsce – „Podrozerowerowe.info” – Jacek Nowicki (Gdańsk)

Trasa 20 km:

I miejsce – „Tour de Lessnau” – Joanna Pardus – Turek, Karol Turek, Wiktoria Turek, Jakub Turek, Kajetan Turek, Katarzyna Maliszewska, Tomasz Maliszewski, Marysia Maliszewska (Leśniewo)
II miejsce – „Trzymamy – Tempo” – Klaudia Hawro, Karol Walko, Franciszek Bujak (Reda, Rybno)
III miejsce – „Bursztynowe Smoki Jubinale” – Andrzej Sadowski, Paulina Sadowska, Karol Sadowski (Gdańsk)

Wprowadził:

Skip to content