Leśniewo: VI edycja Rajdu Rowerowego na Orientację

W niewielkiej miejscowości, jaką jest Leśniewo koło Pucka zawitało blisko 120 rowerzystów, startujących w ponad 50 drużynach. Odbyła się tam bowiem VI edycja Rajdu Rowerowego na Orientację. Cykliści mieli do wyboru trasy 20 i 40 kilometrowe, na których musieli odnaleźć wskazane na mapie punkty kontrolne.

W Rajdzie uczestniczyli zarówno doświadczeni uczestnicy Imprez na Orientację, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodą z orientingiem. Trasa krótsza umożliwiała uczestnictwo w rywalizacji również rodzinom z dziećmi, jako że jednym z głównych celów imprezy jest promowanie spędzanie wolnego czasu w gronie rodziny i znajomych.

Start zawodników poprzedzony był prezentacją multimedialną, wyjaśniającą zasady imprezy i uwagi do trasy.

Na trasę pierwsi wyruszyli uczestnicy trasy 40 kilometrowej. Wyruszając z bazy imprezy, jaką był Wiejski Klub Kultury w Leśniewie, rowerzyści jechali w kierunku zachodnim, gdzie rozmieszczone były 20 punkty kontrolne.

Wspomniane punkty kontrolne, o przydzielonej wartości wagowej można podzielić na dwie grupy: atrakcyjne turystycznie oraz te, wymagające szczególnej orientacji w terenie.

Jako, że celem imprezy jest między innymi promocja regionu, część punktów kontrolnych była zlokalizowana, bądź wymagała przejazdu w miejscach o szczególnym znaczeniu krajobrazowym i historycznym. Rowerzyści mogli zobaczyć między innymi: meandry rzeki Piaśnicy i znajdujący się na niej kamienny most, Jezioro Dobre, przedwojenny cmentarz w lesie koło Lubocina, Elektrownię Szczytowo-Pompową nad Jeziorem Żarnowieckim, wieżę widokową „Kaszubskie Oko”, pomnik poświęcony uczestnikom „Marszu Śmierci”, jak również dawne więzienie w Strzebielinku , w którym w latach 80-tych przetrzymywani byli działacze „Solidarności”.

Rowerzyści startujący na trasie 20 kilometrowej mieli do zdobycia 10 punktów kontrolnych rozmieszczonych głównie w lasach Puszczy Darzlubskiej i Warszkowskiej.

Podobnie jak uczestnicy trasy dłuższej, musieli również odnaleźć punkty kontrolne, niezwykle trudne do zlokalizowania w terenie. Jak się okazało na każdej z tras znajdowały się miejsca, które okazały się zbyt trudne do zlokalizowania dla większości uczestników.

W trakcie trwania całej imprezy dopisywała słoneczna pogoda, co w połączeniu z interesującą trasą sprawiało, że uczestnicy z uśmiechem na ustach powracali do mety.

Ogłoszenie wyników, wręczenie pucharów i rozdanie nagród pozostałym uczestnikom odbyło się około godziny 20:00. Ceremonię prowadzili Jadwiga Siniczyn – prowadząca Klub Kultury w Leśniewie oraz Damian Lanc – Pomysłodawca imprezy i budowniczy tras.

Organizator imprezy: Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck

Sponsorzy imprezy:

  • Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Gminie Puck

  • Nadleśnictwo Wejherowo

  • Bank Spółdzielczy w Pucku

  • Wiejski Klub Kultury w Leśniewie

  • Sołectwo Leśniewo

Patronat medialny:

  • Trojmiesto.pl

  • Kaszuby24.pl

  • Ziemia Pucka.info

WYNIKI:

Trasa 40 km:

I miejsce – „Wykrojniki TSA” – Jacek Polasz

II miejsce – Przemek Ferdek

III miejsce – „Zdezorientowani.pl” – Andrzej Borek

Trasa 20 km:

I miejsce – “Pathfinder on toughroad” – Tomasz Jopek

II miejsce – „Kółka się kręcą” – Kinga Mielewczyk, Tomasz Mielewczyk, Agnieszka Wiewiórowska

III miejsce – „Nowicjusze” – Stefan Guth, Arkadiusz Guth, Ilona Selonka, Jacek Selonka

Wprowadził:

Skip to content