Leśniewo: XXIV Spotkanie Rodzin Muzykujących

Gmina Puck słynie ze Spotkań Rodzin Muzykujących. Po raz dwudziesty czwarty prezentowano publicznie piękno i moc rodzinnego muzykowania. Taka muzyka nie tylko integruje rodziny, ale i może radować serca i umysły publiczności. Przykładem tego było kolejne spotkanie, tym razem w Leśniewie. Na scenie wystąpiło jedenaście zespołów rodzinnych. Najwięcej ze Strzelna: Chyłowie, Stromscy i Potrykusowie. Ponadto swoje umiejętności artystyczne prezentowali: Glowiency z Darzlubia, Adasowie ze Sławutowa, gospodarzy zaś reprezentowała rodzina Tarnowskich. Spoza Gminy Puck do Leśniewa przyjechali: Szutenbergowie ze Staniszewa, Lubotzcy z Pruszcza Gdańskiego, Klasowie z Sierakowic. Po raz trzeci imprezę ubarwiła… rosyjska rodzina Makarowów z Kaliningradu. Debiutantem spotkania była rodzina Brodalskich z Wejherowa. Minutą ciszy uhonorowano pamięć zmarłego kilka miesięcy temu śp. Mirosława Jeki ze Strzelna, który ze swoją rodziną 14.krotnie brał udział w spotkaniach.

Rodziny w swoim repertuarze prezentowały m.in. utwory biesiadne, bożonarodzeniowe, kaszubskie… Jednakże z okazji 100.lecia Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę, każdy zespół przygotował również co najmniej jeden utwór o charakterze patriotycznym. Ze względu na obecność gości zagranicznych, publiczność miała okazję usłyszeć i zobaczyć ludowe piosenki i tańce rosyjskie. W ramach podziękowania za występ Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk uhonorował zespoły nagrodą rzeczową, dyplomem pamiątkowym i kwiatami.

Na zakończenie – zgodnie z tradycją spotkań – wszystkie rodziny (łącznie z widownią) na stojąco, odśpiewały wspólnie „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina..” Po występach, artyści spotkali się wraz gośćmi   na integracyjnym poczęstunku. Warto dodać, iż tradycja spotkań rodzin muzykujących zrodziła się w 1995 roku w Strzelnie. Do dziś na wsi pomorskiej kontynuowana jest tylko w gminie Puck.

Organizator imprezy: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck.

 

Brunon Ceszke

 

 

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content