Komunikat z imprezy pn. „W krainie jajka” w Mieroszynie

Dnia 18 kwietnia 2015 roku w Sali Wiejskiego Domu Kultury w Mieroszynie odbyła się impreza pn.”W krainie jajka”. Organizatorami spotkania byli: Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Koło Gospodyń Wiejskich w Mieroszynie.

Celem imprezy była integracja wiejskich społeczności lokalnych i odkrywanie wartości kulturowych i rekreacyjnych ze sfery życia codziennego. „Bohaterem” spotkania było „jajko”.

W imprezie wzięły udział delegacje kół gospodyń wiejskich Ziemi Puckiej oraz mieszkańcy Mieroszyna i nie tylko… Wśród obecnych była m.in. Regina Kwidzińska – przewodnicząca Rady Gminnej KGW w Pucku.

Gości powitali: Maria Kepke – przewodnicząca KGW Mieroszyno oraz Brunon Ceszke – gł. Instruktor ds. kultury OKSiT w Gminie Puck.

Oprawę muzyczną stanowił zespół „Twist” z Mechowa.  Organizatorzy przygotowali dla pań z KGW szereg konkursów tematycznych. Konkurs wiedzy o jajku wygrała Ewelina Ellwart ze Swarzewa. Najładniejszą pisankę wykonała Beata Makówka z Werblini. W ubijaniu piany najzręczniej radziła sobie Maria Busz z Żelistrzewa. Najcelniej jajkiem rzucała Magdalena Błażk z Gnieżdżewa. W „jajecznych wyścigach” najszybszą okazała się Agnieszka Krzebietke z Połchowa, natomiast Gabriela Szczypior z Rekowa Górnego pokonała wszystkie rywalki w jedzeniu jajka na czas.

Klimat „jajkowej krainy” tworzyły również występy artystyczne. Panie z miejscowego KGW przedstawiły inscenizację pt. „Chceme òżenic kùra”. Z jajkiem w tle śpiewał swoje utwory  zespół „Bursztynki”. Jajko było także głównym motywem na stoisku twórców ludowych. Monika Witkowska malarka z Pucka prezentowała pisanki z jaja gęsiego a Zofia i Anna Jeszke jajka… ozdobione rękodzielnictwem artystycznym. Całość stołu zdobiły hafty kaszubskie Stefanii Jeszke – miejscowej hafciarki.

Impreza tradycyjnie zakończyła się biesiadą przy wspólnym stole. Śpiewy, tańce a także rozmowy przy „jajecznie” zastawionych stołach – przygotowanych przez miejscowe KGW – sprzyjały niewątpliwie dalszej integracji społeczności lokalnej w Gminie Puck.

Brunon Ceszke

KGW W krainie jajka afisz_01

Wprowadził:

Skip to content