[FOTO, VIDEO] Gmina Puck laureatem konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego”

W dniu 3 października Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk odebrał wyróżnienie w ramach konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego”. Do konkursu zgłoszono „Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie”.

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 3 października 2014 roku w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wicemarszałek Wiesław Byczkowski wręczył nagrody w konkursie pn. „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego”. Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox – Obserwatorium Zmian”. Wyróżniono także Miasto Ustka za projekt „Kładka nad Kanałem Portowym”

To już dziewiąta edycja konkursu, który organizowany jest przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 34 przedsięwzięcia reprezentujące różne skale i formy zagospodarowania przestrzeni. Inicjatywa ma na celu podnoszenie jakości przestrzeni publicznej, która w znacznym stopniu wpływa na poziom atrakcyjności danego obszaru oraz na komfort życia lokalnej społeczności.

Zwyciężył gdyński projekt „InfoBox – Obserwatorium Zmian”, który został doceniony m.in. za nowoczesną i innowacyjną formę, stworzenie miejsca spotkań oraz znakomite rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, spełniające oczekiwania użytkowników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Ponadto wyróżnieniem I stopnia nagrodzone zostały Miasto Ustka za projekt „Kładka nad Kanałem Portowym” , gmina Kosakowo za „Ogólnopolską Aleję Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie”. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia II stopnia, a otrzymały je: gmina Starogard Gdański za przedsięwzięcie „Grodzisko Owidz”, gmina Kościerzyna – „Centrum wsi Kaliska Kościerskie” oraz gmina Puck, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie”.

 – Gdyński InfoBox to przykład przemyślanej integracji nowej przestrzeni publicznej z obiektem użyteczności publicznej, dokonanej w trudnej do zagospodarowania części strefy śródmiejskiej – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Kosakowo i Ustka przedstawiły z kolei dwa zupełnie różne, acz bardzo interesujące elementy zagospodarowania obszarów przymorskich – promenadę poprowadzoną na terenie cennym przyrodniczo oraz kładkę pieszą łączącą historyczne centrum z terenami rozwojowymi po przeciwnej stronie portu. Inwestycje w Rzucewie i Owidzu, mimo iż zlokalizowane na obszarach wiejskich, mają znaczenie zdecydowanie ponadlokalne. W obu przypadkach stworzono nowe atrakcje turystyczne w oparciu o walory dziedzictwa archeologicznego. Nowe zagospodarowanie centrum wsi Kaliska Kościerskie stanowi doskonały przykład na to, że również bez wielkich nakładów finansowych można uzyskać interesującą przestrzeń, doskonale wpisaną w kontekst krajobrazowy otoczenia. Gorąco zachęcam do odwiedzenia prezentowanych przestrzeni.

info: Urząd Marszałkowski w Gdańsku

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6067005186262993889]

Wprowadził:

Skip to content