„Piaśnicki Lament” wspominający Zbrodnię w Piaśnicy

W miniony weekend w kościele parafialnym w Mechowie odbył się koncert pod hasłem „Koncerty Cysterskie… w kręgu cysterskiego chorału”.

Wydarzenie odbyło się 6 października 2019 roku (niedziela) w Parafii św. Jakuba Apostoła i św. Mikołaja w Mechowie o godzinie 19. Organizatorami wydarzenia byli wójt Gminy Puck, Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki Gminy Puck wraz z Parafią w Mechowie.  Zgromadzeni usłyszeli Piaśnicki Lament, koncert zespołu Folk Acoustic. Koncert był nawiązaniem do historii zbrodni w Piaśnicy.

-To ważny koncert dla Gminy Puck, wspominający wydarzenia z Piaśnicy. Ulokowaliśmy go wśród Koncertów Cysterskich, które ze swej natury pogłębiają naszą wrażliwość i spojrzenie na codzienne życie — powiedział w rozmowie z nami Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Dettlaff.

-W tym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Wspominamy również tragedię w Lasach Piaśnickich, w  których zginęło kilkanaście tysięcy osób. Stąd tematyka dzisiejszego koncertu. Muzyka mówi dziś sama za siebie — podkreślił Szymon Chyliński z grupy Folk Acoustic.

Jedną z ofiar Zbrodni Piaśnickiej był ks. Bolesław Witkowski — polski duchowny, wieloletni proboszcz parafii w Mechowie.

-Koncert staje się hołdem dla księdza Witowskiego, który zginął w Piaśnicy. To postać szczególnie zasłużona i wybitna dla Nordy Kaszubskiej. Chcemy, aby dzisiejszy koncert nam o tym przypominał — podsumował dr J. Dettlaff.

Koncert cieszył się sporym zainteresowaniem wśród przybyłej publiczności, która ze wzruszeniem i skupieniem przysłuchiwała się występowi.

-Taką muzykę śpiewa się dość ciężko, ze względu na trudną tematykę. Niemniej bardzo cieszymy się, że mogliśmy taki program wykonać. Jest to dla nas szczególny materiał, ponieważ pojawi się na naszej debiutanckiej płycie, która ukaże się za dwa tygodnie — zapowiedziała Katarzyna Chylińska z grupy Folk Acoustic.

 

GALERIA FOTO

Wprowadził:

Skip to content