Plenerowe warsztaty plastycznyne

Puck, 2013-05-22

Komunikat

z  plenerowych warsztatów plastycznych

dla gimnazjalistów Gminy Puck

W dniach 20-21 maja 2013 roku w Mechowie odbyły się plenerowe warsztaty plastyczne dla najbardziej uzdolnionych plastycznie gimnazjalistów z Gminy Puck. Organizatorem akcji był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck. W spotkaniu wzięło udział 16 młodych artystów z czterech gimnazjów gminy: Żelistrzewo, Mrzezino, Starzyno i Darzlubie (po 4 osoby z placówki).

Zajęcia odbywały się pod hasłem „Zielono mi. Zielony wokół świat”. Miały one charakter działań (auto)portretowych. Celem warsztatów – prowadzonych pod kierunkiem Kamili Kuik – było m.in.: odkrywanie własnej indywidualności, rozwijanie fantazji i kreatywności, kształcenie osobistej wypowiedzi plastycznej a także poznanie fragmentu sztuki XX i XXI wieku na przykładach (auto)portretu realistycznego, symbolicznego i abstrakcyjnego.

W pierwszym dniu, przy pięknej pogodzie, zajęcia przeprowadzono  w plenerze, na placu zabaw, przy klubie kultury. Młodzież, na zasadzie skojarzeń z hasłem „Zielono mi”, wykonywała grupowo prace, dotyczące m.in.: energii, budzenia się do życia, marzycielstwa, harmonii, natury, przyrody, spokoju, wyciszenia…

Młodzi  malarze wykonywali również autoportret „Zielono  mi – Ja  tu i teraz” (jak się czuję, w jakim jestem nastroju teraz). Można było przedstawić samą twarz lub sylwetkę, czy wyrazić siebie poprzez kolor, kształt, symbole. Po wykonaniu zadań, artyści wyrażali w kilku zdaniach, co umieścili na pracy plastycznej i… jak im się malowało. Widoczne było indywidualne podejście do tematu. Koncepcje i pomysły na autoportret były bardzo osobiste.

Ze względu na niesprzyjającą aurę, drugi dzień  artyści spędzili w murach Wiejskiego Klubu Kultury. Poznawano technikę collage.  Wykonywano prace na temat „Ja w przyszłości”. W komentarzach uczniowie otwarcie wyrażali się o tym „co będą robili, kim chcieliby w przyszłości być”.

Ideą ostatniej pracy było „Moje otoczenie”. Charakterystyczna dłoń pośrodku każdej pracy, wskazywała, że wybrane tematy czy pejzaże były osobistą decyzją uznania je za ważne, uznania je za swoje otoczenie.

Jak stwierdziła Kamila Kuik, uczestnicy warsztatów wykazali się pomysłowością i ogromnym zaangażowaniem. Świadczy to o wysokiej wrażliwości, zdolnościach oraz dobrych podstawach edukacyjnych, które otrzymują w szkołach.

Na podsumowaniu zajęć obecny był Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck. Warsztaty zakończyły się przy wspólnym stole na poczęstunku, przygotowanym przez miejscową klubową panią Krystynę Muttke.

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content