Promocji książki o Rzucewie

Serdecznie zapraszamy w środę 28 sierpnia na godz. 17: 30 do siedziby Kaszubskiego Forum Kultury -w Gdyni  al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 18 –  na promocję książki „Zespół osadniczy z epoki kamienia – Rzucewo, gmina Puck, stanowisko 1”  pod red. Danuty Król.  Wydawcą pozycji jest Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami wydania są Urząd Gminy w Pucku i Ośrodek Kultury , Sportu i Turystyki w Gminie Puck. Publikacja jest  podsumowaniem wieloletnich badań archeologicznych  prowadzonych na osadzie łowców fok  z epoki kamienia

Rzucewo to malownicza wieś nad Zatoka Pucką, która już ponad 100 lat temu była miejscem badań wykopaliskowych. To właśnie z nich dowiadujemy się o życiu dawnych rybaków i łowców. Wiemy jak wyglądały ich domy, gliniane naczynia i podstawowe narzędzia pracy z kamienia. Wiemy na co polowali i jakie łowili ryby . Spacerując dziś gdyńskim bulwarem i podziwiając klify Kępy Oksywskiej  trudno wyobrazić sobie że przed tysiącami lat teren Zatoki Puckiej zajmowały równiny nadmorskie z niewielkimi jeziorami. Prezentowane w publikacji nieznane dotąd odkrycia z rzucewskiej osady są unikatowe w skali europejskiej. Ich opracowania podjęło się dwudziestu dwóch specjalistów z ośrodków naukowych i muzealnych z Polski i Europy.  Jeden z rozdziałów poświecono pierwszym odkrywcom osady  dzięki którym o stanowisku w Rzucewie  pisano już w przewodnikach wydawanych w okresie międzywojennym. Warto przypomnieć słowa Prof. Konrada Jażdżewskiego kierownika rzucewskich  wykopalisk w  latach 1928 – 1929 „… Z niezwykłą satysfakcją oglądało się co roku, jadąc z Poznania nad morze ( do Rzucewa – red.), pobliską Gdynię, przemieniającą się niebywale szybko z wioski rybackiej w nowoczesne spore miasto portowe…”.

Poszukując dziś śladów dawnych rybaków i łowców z nad Zatoki Puckiej możemy odwiedzić Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie, gdzie zobaczyć można  zabytki z przeprowadzonych wykopalisk i rekonstrukcje dawnych domów i pracowni.

Wprowadził:

Skip to content