Gmina Puck  …rytm życia, nowe perspektywy

Gmina Puck jest jedną z największych i najpiękniejszych gmin województwa pomorskiego. Charakteryzuje się różnorodnością występujących form przyrodniczych: wysoczyzn, szerokich pradolin rzek, urozmaiconego brzegu morskiego, dużego zalesienia. W panoramę krajobrazu wplotły się rezerwaty przyrody: Darzlubskie Buki, Bielawskie Błota i Beka, zachowując swoją naturalność.

Nowo otwarty Park Kulturowy Łowców Fok w Rzucewie uczy historii naszej nadmorskiej ziemi na stanowiskach badań archeologicznych i otwiera perspektywę na epokę kamienia. Przez Gminę Puck przebiegają liczne szlaki turystyczne, a wśród nich Pomorski Szlak Cysterski, który kościołami w Starzynie i Mechowie potwierdza wiekowe zabytki kultury cystersów.

Sanktuarium Maryjne Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza i kapliczka nad studzienką z cudowną wodą w Swarzewie wtopiły się w kaszubski pejzaż, duchowy i regionalny. Propozycja turystyczna gminy nabiera coraz pełniejszego wymiaru rozwinięciem sieci ścieżek rowerowych. Urokliwe XIX wieczne pałace i dwory, w Rzucewie, Rekowie Górnym, Sławutówku, przekształciły się w restauracje i hotele. Mechowo leżące na skraju Puszczy Darzlubskiej prowokuje nas do odwiedzin unikalnymi na Niżu Polskim polodowcowymi grotami, cennym pomnikiem przyrody.

Warto zobaczyć…

Rzucewo, „cypel rzucewski”, Park Kulturowy Osada Łowców Fok, epoka kamienia, III-II tys. p.n.e.

Mieroszyno, kurhan, VIII-VI w. p.n.e., kultura łużycka, epoka brązu. Jedyny zachowany w całości z pośród rozległego cmentarzyska, usytuowany na północnym krańcu Kępy Swarzewskiej…

Starzyno, kościół parafialny (poł.XVIIw.). Fundacja cysterska.  Barokowe wyposażenie.  Na ścianie tęczowej XVII-wieczna polichromia z wizją Sądu Ostatecznego.

Starzyński Dwór, resztki zabudowy cysterskiego folwarku (teren prywatny).

Mechowo, kościół parafialny, szachulcowy (poł.XVIIIw.), fundacja cysterska. Barokowe wyposażenie. Obrazy z warsztatu malarza pomorskiego Hermana Hana, w tym wyjątkowo cenne ikonograficznie Fons Vitae.

Swarzewo, kościół parafialny (poł.XIXw.), cudowna gotycka figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem (XVw.). Od pokoleń mieszkańcy Ziemi Puckiej pieszo pielgrzymują do Sanktuarium Matki Boskiej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza.

Zespoły pałacowo – parkowe (XIXw.): w Rekowie Górnym , Sławutówku, Rzucewie pełnią funkcje hotelowe i restauracyjne.

Groty Mechowskie, Mechowo, tel. (058) 673 90 02; (058) 673 16 55. Osobliwość geologiczna na całym Niżu Europejskim,  z czasu ostatniego zlodowacenia.

Rezerwat ptactwa wędrownego „Beka” – błota ujścia rzeki Redy.

Rezerwat Przyrody „Bielawskie Błota” na zachód od Mieroszyna.

Rezerwat Przyrody „Darzlubskie Buki”, Puszcza Darzlubska na południe od Mechowa.

„Kaczy Winkel” – nadmorski punkt widokowy, miejsce okresowego gromadzenia się ptaków wodnych u ujścia Płutnicy.

Aleja Lipowa łącząca Rzucewo z Osłoninem.

Trasy rowerowe: „Szarych Mnichów” –

Mechowo-Starzyno-Starzyński Dwór-Jastrzębia Góra, w rozwinięciu Wejherowo-Jastrzębia Góra oraz kwalifikowane ścieżki rowerowe:

Puck-Swarzewo-Hel, w przedłużeniu z Pucka do Osłonina, przez Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie, a także Swarzewo-Krokowa.

Odkryj Gminę Puck nad morzem… 

Ciekawe klify, płycizny Mewiego Ryfu i błękitne wody zatoki… Pomosty żeglarskie w Swarzewie, Rzucewie i Osłoninie znakomicie umożliwiają wodną rekreację.

Atuty Gminy Puck! Bezpośredni dostęp do morza. Istniejący potencjał urbanizacyjny. Plan zagospodarowania terenów nadmorskich otwarty inwestycyjnie, również dla budownictwa indywidualnego…

kinemaster mod apk

Ativador Office 2010                                                Corel Draw X8 Crackeado

power warriors mod apk

AGEN878

Baixar Adobe Photoshop Crackeado

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content