Relacja z „Łowiska” 2022 w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

Festyn „Łowisko” w Parku Kulturowym Osadzie Łowców Fok w Rzucewie upłynął nad zatoką przy szantach, dobrej kaszubskiej nucie i regionalnej kuchni. Wydarzenie poprzedziła wizyta Radia Gdańsk. Na falach eteru usłyszeliśmy wywiady z ludźmi związanymi z Osadą. O historii, pierwszych odkryciach archeologicznych w Rzucewie opowiadała animatorka kultury z Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki Wiesława Roszman-Selin. Zachęcała też do czynnego uczestniczenia w bieżących wydarzeniach organizowanych w Parku Kulturowym. O tradycyjnej kaszubskiej kuchni, formach współpracy z Parkiem Kulturowym opowiadały Regina Kwidzińska, przewodnicząca Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Natalia Karsznia, przewodnicząca KGW z Rzucewa. O pasji żeglowania, budowie tradycyjnych polinezyjskich łodzi PROA wypowiadał się także gość Osady Janusz Ostrowski, który jest też współtwórcą organizowania zjazdu użytkowników tych łodzi w Rzucewie.

Od występów muzycznych w późnych godzinach popołudniowych rozpoczął się festyn „Łowisko”. Usłyszeliśmy szanty w wykonaniu znakomitych zespołów „Johny Roger” Janusza Piotrkowskiego oraz bydgoskiej grupy „Własny Port”. Prawdziwy entuzjazm wśród widzów wywołały występy kaszubskiej grupy „Redzanie”. Interesujący program przygotowany pod kierunkiem kierownika zespołu Marka Czarnowskiego składał się z układów tanecznych i regionalnych pieśni. Występy artystyczne uzupełniały wystawy lokalnych artystów malarzy i rzeźbiarzy. Mogliśmy oglądać prace malarskie grupy artystycznej „Art Mania” oraz rysunki i wyroby z drewna Tomasza Woźniaka. Wielbiciele żeglowania podziwiali stojące u brzegu łodzie PROA i uczestniczyli w uroczystym wodowaniu nowej jednostki pływającej.

Program artystyczny i muzyczny uzupełniały doznania kulinarne. Dania z ryb oraz inne przysmaki serwowała „Kuchnia u Kaszuba” Leszka i Anny Tomczak z Redy, a domowe wypieki przygotowały panie z KGW z Rzucewa.

W czasie imprezy odwiedzili nas liczni goście. Wśród nich znaleźli się m. in. Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, Przewodniczący Rady Gminy Adam Styn, Radny Gminy Józef Musiałkowski, oraz Dyrektor OKSiT w Gminie Puck dr Jan Paweł Dettlaff. Wydarzenie w Osadzie prowadziła na scenie Wiesława Roszman-Selin, a przygotowali pracownicy OKSiTu: Piotr Rumanowski oraz Wiktoria Gaffke. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Radnemu Gminy Puck i jednocześnie Sołtysowi Starzyńskiego Dworu Waldemarowi Bradtke oraz mieszkańcom tej wsi za pomoc w przygotowaniach do imprezy.

 

Galeria zdjęć

"Łowisko" w Osadzie Łowców Fok 2022 - część 1

Wprowadził:

Skip to content