„Sobótka” – Park Kulturowy Osada Łowców Fok w Rzucewie

Dnia 23 czerwca 2017 roku w Parku Kulturowym Osady Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie odbyła się druga „Sobótka” Gminy Puck. Organizatorem imprezy był OKSiT w Gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Prowadzący imprezę Brunon Ceszke (OKSiT w Gminie Puck) podkreślił magiczność czasu jak i miejsca spotkania. Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania, to święto radości i miłości, to szczególny moment refleksji nad siłami przyrody… Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Miejscowa sołtys Anna Busz w asyście pięknych „Rusałek” dokonała oficjalnego rozpalenia ogniska sobótkowego.

Wieczór świętojański to również w tradycji, święto pasterskie. W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował jak to dawniej wyrabiano z drzewa pasterskie instrumenty ludowe, natomiast Wiesława Roszman-Selin pokazywała sposób plecenia wianków, którymi zazwyczaj w ten wieczór przestrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach. Ku uciesze widzów ogłoszono konkurs inscenizacyjny na najwierniejsze odtworzenie układania się krowy. Z okazji Święta Ojca zorganizowano również konkurs dla ojców z udziałem dziecka pn. „Zawsze razem”. Nie obyło się bez życzeń dla obecnych Janów, którzy tego dnia obchodzili wigilię swoich imienin. Podczas imprezy odbyły się pokazy kulinarne szefa kuchni restauracji Gryfon z Jastarni m.inn: „Co jedli Łowcy Fok” oraz neolityczny „foczy” stek.

Oprawę artystyczną „Sobótki” stanowił zespół „Bursztynki” z Mieroszyna. Gwiazdą wieczoru był zespół „ABBA Family” z utworami zespołu ABBA.

W konkursie na najpiękniejszy wianek świętojański wygrało Sławutowo. Podobno w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański „przekwita” woda. Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek „Tam gdzie Bałtyku” oraz „Wiła wianki” w wykonaniu „Bursztynek”, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych „Rusałek” z Rzucewa. Doniosłość i efektowność ceremonii świętojańskiej podkreślił wystrzałowy blask sztucznych ogni.

Uczestnicy imprezy bawili się w biesiadnym nastroju, na tle sobótkowego ogniska przy muzyce zespołu „Czarne Kapelusze” do późnych godzin nocnych…

Brunon Ceszke


plakat

Wprowadził:

Skip to content