Komunikat z „Sobótki” Gminy Puck w Rzucewie

Dnia 23 czerwca 2015 roku w Parku Kulturowym Osady Łowców Fok (nad Zatoka Pucką) w Rzucewie odbyła się pierwsza „Sobótka” Gminy Puck. Organizatorem imprezy był OKSiT w Gminie Puck przy współpracy z sołectwem Rzucewo. Celem imprezy było kultywowanie tradycji świętojańskich oraz integracja mieszkańców gminy wokół obrzędów sobótkowych.

Prowadzący imprezę  Brunon Ceszke (OKSiT w Gminie Puck) podkreślił magiczność  czasu jak i miejsca spotkania. Wieczór świętojański, to według tradycji, wieczór zwycięstwa dobra nad złem, wieczór przebaczania i pojednania… Rzucewo zaś, to miejsce osiedlania się pierwszych mieszkańców na naszym terenie (7 tys. lat temu), u których już wówczas przejawiał się kult ognia i wody.

Miejscowa sołtys Anna Busz przekazała Wójtowi Gminy Tadeuszowi Puszkarczukowi pochodnię z ogniem „z tamtych lat”. Włodarz gminny dokonał uroczystego rozpalenia ogniska sobótkowego, który – jak podkreślił prowadzący – ma „moc oczyszczającą z wszelkiego zła”.

 Wieczór świętojański to również w tradycji,  święto pasterskie. W ramach wspomnień, znany gawędziarz kaszubski Józef Roszman prezentował jak to dawniej wyrabiano z drzewa pasterskie instrumenty ludowe, natomiast Wiesława Roszman-Selin pokazywała sposób plecenia wianków, którymi zazwyczaj w ten wieczór  przestrajano zwierzęta i ptactwo domowe wypasane na polach i łąkach. Ku uciesze widzów ogłoszono konkurs inscenizacyjny na najwierniejsze odtworzenie układania się krowy. Komisja przyznała pierwsze miejsce… Józefowi Roszmanowi.

Oprawę artystyczną „Sobótki” stanowił zespół „Bursztynki” z Mieroszyna. Publiczność została rozbawiona do zenitu występem  zespołu „Talking Brothers” z utworami Modern Talking.

Podobno  w wierzeniach ludu kaszubskiego, w wieczór świętojański „przekwita” woda. Toteż w bardzo uroczystym tonie, przy dźwiękach piosenek „Tam gdzie Bałtyku” oraz „Wiła wianki” w wykonaniu „Bursztynek”, odbył się przemarsz korowodu z wiankami poszczególnych sołectw, które później z majestatem w świetle pochodni, puszczano na wody zatoki rękami pięknych „Rusałek”  z Rzucewa.

Ognisko się paliło, muzyka rozbrzmiewała do późnych godzin nocnych…

Brunon Ceszke

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6163928833075092129]

Więcej zdjęć na www.24kaszuby.pl

plakat_TB_offset_opis_www

Wprowadził:

Skip to content