Spotkanie Uczniów ze Szkoły Podstawowej z Domatówka w Parku Kulturowym-Osadzie Łowców Fok w Rzucewie

W Osadzie Łowców Fok w Rzucewie zorganizowano 6.06. zajęcia edukacyjne dla dzieci. Gościliśmy maluchy z Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Domatówka. Uczniowie poznali obiekty archeologiczne w muzeum oraz rekonstrukcje na terenie Parku Kulturowego. Autorskie zajęcia z dziedziny archeologii prowadził Pan Jacek Freza z Muzeum Archeologicznego z Gdańska. Część plastyczną i historyczną przedstawili pracownicy OKSiT w Gminie Puck: Wiesława Roszman-Selin oraz Piotr Rumanowski. Dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych ucząc się podstaw ceramiki  zapoznały się z sposobami wykorzystania gliny.

W trakcie spotkania z maluchami nawiązywano do tematu przewodniego muzeum przebierając małych gości w stroje z epoki. Improwizowany pomysł spotkał się z wielkim zainteresowaniem dzieci i ich opiekunów. Tym bardziej że przebrany do zadań specjalnych „łowca fok” mógł skorzystać z uprzejmości właściciela Stajni Zamkowej w Rzucewie, który udostępnił kucyka do jazdy konnej dla dzieci.

Wizyta w Osadzie nie mogła zakończyć się inaczej jak wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Spotkanie w Parku Kulturowym-Osadzie Łowców Fok w Rzucewie to cześć programu edukacyjnego skierowanego głównie do dzieci i młodzieży gminy i miasta Puck. Mile widziani są  goście z okolicznych miast i gmin. Zajęcia przygotowuje Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki Gminy Puck przy współpracy z kadrą naukową Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. W trakcie spotkań dzieci w formie zabawy poznają historię osady. Organizowane są warsztaty garncarskie, pokazy wyrobu działania broni i narzędzi wyrabianych z krzemienia kości i rogu. Pod czujnym okiem instruktora można spróbować jak działała miotacz oszczepu i krzemienny nóż. Można też przebrać się w strój łowcy fok i ćwiczyć swoje siły w łucznictwie lub sprawdzić działanie neolitycznego żarna.

Zajęcia fakultatywne promują nie tylko historię ale i walory przyrodnicze tego niezwykłego miejsca Gminy Puck. Tą cześć wykładów w ramach programu „Błękitna Szkoła” przygotowują pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Zapraszamy wszystkich chętnych do współuczestnictwa w zajęciach przygotowanych przez OKSiT w Gminie Puck. Przypominamy że Park Kulturowy w Rzucewie to również miejsce w którym organizujemy  spotkania, prelekcje, wystawy dla widzów dorosłych. Pragniemy upowszechnienia walorów historycznych i przyrodniczych, fenomenu niezwykłego miejsca naszej Gminy dla wszystkich jej mieszkańców i gości.

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6023294517531977361]

Wprowadził:

Skip to content