Strzelno: Dzień Gęsi

Dnia 06 listopada 2016 roku w godz. 15,00 – 20,00 w sali Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie odbył się tradycyjny „Dzień Gęsi”.

Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i Koło Gospodyń Wiejskich w Strzelnie.

Spotkanie miało charakter biesiadny. Uczestnicy imprezy zajęli miejsca przy długich stołach. Gęś była „bohaterką” imprezy.  Występy, konkursy i poczęstunek miały wyłącznie „gęsi” charakter.  Gości przy stołach obsługiwały  panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Spotkanie prowadził Józef Roszman – znany gawędziarz ludowy, miłośnik kuchni kaszubskiej. Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Sala wypełniona była po brzegi. Dla niektórych, niestety zabrakło miejsc…

Na widowni wśród zaproszonych gości byli m.in. dr Kazimierz Plocke – poseł na Sejm RP, Jarosław Białk – Starosta Pucki,  Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck. Podczas imprezy dr Jan P. Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck pogratulował miejscowemu sołtysowi Józefowi Białkowi jubileuszu 25.lecia pełnienia tej funkcji, wręczając kwiaty i list gratulacyjny.

Artystycznie spotkanie ubarwił kaszubski zespół „Bursztynki” z sąsiedniego Mieroszyna. Muzykę rozrywkową oraz klimat wspólnej biesiady tworzył duet muzyczny „Ale Babki” (Teresa Mudlaff z Żelistrzewa i Jolanta Fiszer z Władysławowa).

„Gęsie” akcenty obecne były w konkursach i zabawach. Próbowano naśladować gęsi w grze na bazunie (instrumencie pasterskim). Malowano bombki „z gąską w tle”. Odbyły się pokazy siekania „obony” (okrasy) i darcia pierza. Prowadzący ze swadą opowiadał o tradycji ludowej nierozłącznie związanej z hodowlą gęsi w okolicach Strzelna. Podkreślał walory zdrowotne gęsiny.

Gęś była obecna nie tylko na scenie ale i na stołach. Można było kupić takie produkty z gęsi jak: podroby, smalec, brukwiankę na gęsinie,,  czerninę czy wędzoną pierś z gęsi.

Po występach i zmaganiach konkursowych  odbyła się „gęsia” zabawa…

Brunon Ceszke

Wprowadził:

Skip to content