Komunikat: Święto Chleba – Sławutowo 2015

Dnia 15 sierpnia 2015 roku o godz.14,00 przy Wiejskim Klubie Kultury w Sławutowie odbyło się „Święto Chleba”. Organizatorem imprezy był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck i sołectwo Sławutowo.

Celem imprezy było kultywowanie tradycji związanych z pieczeniem chleba na kaszubskiej wsi w Gminie Puck. Z tej okazji na placu przy klubie kultury wybudowano w 2006 roku chlebowy piec „ogrodowy”, który  ma nie tylko przypominać dawne dzieje, ale i służyć mieszkańcom i turystom w bezpośrednim wypieku chleba jak za dawnych lat…

Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem społeczeństwa, zwłaszcza turystów. Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – Wójt Gminy Puck,  radni, sołtysi oraz delegacje  Kół Gospodyń Wiejskich działających w  terenie.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św., którą celebrował ks. Piotr Pastewski. Z okazji Matki Boskiej Zielnej dokonano poświęcenia ziół i płodów rolnych.

Po mszy św. gości oficjalnie powitał Jan Dettlaff – dyrektor OKSiT w Gminie Puck.  Konferansjerkę prowadził Brunon Ceszke – gł. instruktor ds. kultury w OKSiT.

Pierwszym akcentem było włożenie ciasta chlebowego do pieca, w wykonaniu Brygidy Selke (gospodyni ze Sławutowa) i Anny Witstock. Kobiety przy okazji opowiadały o tradycjach pieczenia chleba w swoich rodzinach.

W części artystycznej wystąpiły zespoły: „Bursztynki” z Mieroszyna, „Nasze Strone” z Prusewa, kabaret „Belok” z Gnieżdżewa oraz „Kaszubianki” z Władysławowa.

Z okazji Matki Boskiej Zielnej odbył się konkurs wykonywania bukietów zielnych z kwiatów i ziela. Konkurs ten adresowany był do kobiet. Najpiękniejszy wykonała Lidia Goyke z Brudzewa. Dużo dozy humoru towarzyszyło konkursowi pasterskiemu „legnieni so krowe” (inscenizacja układani się krowy). W stawce sześciu śmiałków – naśladowców, komisja pierwsze miejsce przyznało Antonowi Adas ze Sławutowa.

Zgodnie z tradycją imprezy, rozegrano konkurs ubijania masła. Tym razem zmierzyli się sołtysi: Henryk Kunc (Starzyno) i Alfons Zelewski (Darzlubie). Tegoroczne zmagania były wyjątkowo skuteczne. Po kilku minutach śmietana w obu pojemnikach przeistoczyła się w dorodne, swojskie masło. Komisja przyznała remis.  Świeżutkie masło, a także świeży, swojski chleb, przeznaczono na degustację dla uczestników imprezy.

Na stoiskach m.in. panie ze Sławutowa serwowały chleb z masłem, smalcem i inne smakołyki dla podniebienia. Twórcy ludowi: Stefania Jeszke (hafciarka kaszubska z Mieroszyna) i Maria Szczygielska (malarka z Mrzezina) prezentowały swoją twórczość ludową.

Tradycyjnie, impreza zakończyła się zabawą ludową na świeżym powietrzu.  Do tańca przygrywało rodzeństwo Chyła ze Strzelna.

Brunon Ceszke

 

http://multimedia.24kaszuby.pl/2015/08/15_swieto_chleba/swieto_chleba_2015.mp4

 

Materiał filmowy TV.POLWYSEP.PL

[mudslide:picasa,0,116686276794511079937,6184648199597913025]

Document-page-001

Wprowadził:

Biuro OKSiT

W dniu 31 maja będzie nieczynne

Grota Mechowska

w dniu 30 maja
czynna od godziny 13.00

Stanica Wodna w Swarzewie

w dniach 30 maja- 2 czerwca
zaprasza do korzystania ze sprzętu wodnego codziennie w godzinach 10.00- 18.00

Park Kulturowy
Osada Łowców Fok w Rzucewie

w dniach 30 maja - 2 czerwca
zaprasza codziennie w godzinach 9.00-17.00
Ostatnich zwiedzających zapraszamy do godz.16.30

Skip to content